Akcja - fontanny

  • 1.12.2017, 10:51 (aktualizacja 01.12.2017 11:01)
  • PSSiE
 Akcja - fontanny
INFORMACJA O ZAGROŻENIACH WYNIKAJĄCYCH Z KĄPIELI W OBIEKTACH TYPU FONTANNA I INNYCH OBIEKTACH, KTÓRE NIE SĄ OBIEKTAMI REKREACJI WODNEJ

Zagrożenie dla zdrowia może wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontanny/misy, ale także z kąpielą lub zabawą w wodzie co może prowadzić do przeniesienia mikroorganizmów chorobotwórczych za pomocą rąk lub trzymanych w nich przedmiotów do jamy ustnej. Ryzyko to jest mniejsze, gdy woda w fontannie jest dezynfekowana, gdy nie podlega recyrkulacji oraz gdy odpływ wody z fontanny/misy następuje w krótkim czasie, maksymalnie kilku godzin. W przypadku, gdy fontanna wykorzystywana jest jako brodzik (co nie powinno mieć miejsca) do wody mogą przenikać bakterie i grzyby będące składnikami mikroflory powłok ciała, w tym Staphylococcus ureus (gronkowiec złocisty) i dermatofity.

Woda w fontannach zwykle charakteryzuje się niską barwą i mętnością, w związku z czym mylnie i bezzasadnie uważana jest potocznie za wodę czystą, o jakości bezpiecznej dla zdrowia, podczas gdy w rzeczywistości nie jest ona intencjonalnie przeznaczona do spożycia ani do kąpieli. Wykorzystywanie fontann z otwartymi misami jako basenów czy brodzików nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda tego typu urządzeniach nie jest uzdatniana i dezynfekowana - analogicznie jak - w przypadku pływalni, a jakość jej nie podlega systematycznej kontroli.

Na czystość mikrobiologiczną wody będącej w obiegu tych obiektów wpływają m.in.: jakość materiałów instalacyjnych, ich podatność na tworzenie biofilmu, obecność osadów, korozja, temperatura wody. Istotną rolę w zanieczyszczeniu wody w fontannach/otwartych misach odgrywają również źródła zewnętrzne takie jak: zanieczyszczenia mikrobiologiczne pochodzące od zwierząt (ptaki, psy, koty, itp.) oraz ludzi.

Innego typu zagrożenia mogą wiązać się z fontannami, których elementem jest ogólnodostępna otwarta misa wody, do którego powraca woda z wyrzuconego pod ciśnieniem strumienia. Pozostając w otwartej misie, może ona podlegać skażeniu fekalnemu mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych m.in.: E. coli, enterokokami, jak również w wodzie mogą być obecne wirusy (enterowirusy, norowirusy) oraz pierwotniaki pasożytnicze (Giardia, Cryptosporidium). W przypadku fontanny z systemem recyrkulacji wody nie poddawanej jednocześnie uzdatnianiu ani dezynfekcji mogą one być obecne również w strumieniu wody fontanny.

Fontanny/kurtyny wodne są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem może być występowanie w aerozolu bakterii z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji mogą prowadzić do zachorowań na legionelozę (przebiegającej jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Zakażenie następuje drogą wziewną, zagrożenie stwarza więc samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu. Skażenie aerozolu wodnego jest wynikiem kolonizacji przez bakterie Legionella instalacji wodnej fontanny, czemu sprzyja temperatura wody wynosząca 25-45°C, nie stosowanie dezynfekcji wody, brak kontroli narastania biofilmu na wewnętrznej powierzchni instalacji. Czynnikiem sprzyjającym zakażeniu jest aerozol wody o średnicy kropel 2.0µm - 5.0µm, które łatwiej osiągają dystalne odcinki dolnych dróg oddechowych. Ryzyko zakażenia skutecznie minimalizuje okresowa kontrola stanu instalacji wodnej, połączona z usuwaniem ewentualnego biofilmu, utrzymywanie temperatury wody na poziomie poniżej 20°C, dezynfekcja wody (związki chloru, promieniowanie UV). Właściwe zaprojektowanie fontanny powinno zapewniać także laminarny (nie turbulentny) wypływ wody.

PSSiE
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe