6 najważniejszych języków, które warto znać

  • 30.06.2017, 11:24 (aktualizacja 30.06.2017 11:33)
6 najważniejszych języków, które warto znać
Na popularność języka wpływ ma nie tylko liczna naturalnych native speakerów, ale przede wszystkim ich użyteczność, czego przykładem jest angielski. Nie jest to język, którym włada jako ojczystym najwięcej osób na świecie, a zajmuje on pierwsze miejsce wśród języków, jakich się uczymy zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Mówiąc o rankingu języków warto również uwzględnić fakt, czy ranking tworzony jest z punktu widzenia Polaków, czy obiektywnie dla całego świata. Jeśli chodzi o nasze położenie, istotne znaczenie mają dla nas języki kluczowych sąsiadów Polski, zwłaszcza języka niemieckiego. Umiejętności językowe poszerzają nasze możliwości zarobkowe, tym samym nauka języków obcych jest niezmiernie ważna w przygotowaniu zawodowym. Bez wątpienia językiem, którego warto jest się uczyć jest język angielski. Jego znajomość przydać się nam może zarówno w życiu towarzyskim, jak i zawodowym. Angielski stał się dzięki internetowi językiem uniwersalnym. Jednak jego poznanie nie wyklucza nauki innych języków, których znajomość niesie ze sobą szereg korzyści. Wymieniając sześć najważniejszych języków, jakich naukę warto podjąć należy zastanowić się nad tym, czemu ich znajomość ma służyć.

Najczęściej  uczymy się języków z uwagi na rynek pracy, zabezpieczenie na wypadek konieczności szukania zatrudnienia za granicą. Bacząc na trendy językowe i potrzeby pracodawców drugim językiem, którego nie można pomijać w rankingu jest język niemiecki. W przypadku Polaków niemiecki zyskuje na swej pozycji tym bardziej, gdyż bezpośrednia granica polsko-niemiecka zapewnia szereg możliwości współpracy transgranicznej dla biznesu i nie tylko. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż znajomość samego angielskiego w XXI wieku to już za mało. Jest to pewien standard, który nie wyróżnia nas spośród tysięcy kandydatów na dane stanowisko. Co za tym idzie warto jest władać co najmniej dwoma, trzema językami obcymi. Język niemiecki stanowi doskonała parę dla angielskiego, niemniej w dalszym ciągu konkurencję możemy mieć dużą, bowiem zwłaszcza na terenach zachodnich kraju język niemiecki jest bardzo popularny, a dla wielu osób uważany za ojczysty. Znajomość niemieckiego pozwala nam pracować w Niemczech, jak i w niemieckich firmach na polskim rynku, co więcej dzięki znajomości niemieckiego i specyfiki Niemców bez trudu możemy własną firmę wprowadzić na rynek niemiecki, powalczyć o niemieckich klientów. Nie można też zapomnieć o niemieckojęzycznej Austrii co stanowi kolejny plus na rzecz znajomości niemieckiego.

Trzecim z najważniejszych języków w Europie, ale i językiem o niebywałym znaczeniu w skali świata jest język hiszpański. Często hiszpańskiego uczymy się nie z powodu interesów, pracy zawodowej, ale dla rozrywki, tymczasem pracodawcy coraz częściej oczekują od swojej kadry znajomości właśnie języka hiszpańskiego. W tym języku posługuje się ponad 600 milionów ludzi na świecie, co stanowi pokaźny procent populacji. Język hiszpański poza praca przydać się nam może w podróży zagranicznej, jak i w sieci szukając znajomych, informacji online.

Czwarte miejsce wśród najważniejszych języków, po które warto jest sięgnąć należy do języka francuskiego. W Europie jest to niezmiernie ważny język, głównie z powodu usytuowania instytucji europejskich na terenach francuskojęzycznych. Francja stanowi jedną z największych potęg kontynentu, co za tym idzie również francuski nie jest bez znaczenia, chociaż jego pozycja sukcesywnie słabnie i nawet z salonów wypierany jest na korzyść języka angielskiego. W Polsce francuski konkuruje popularnością z językiem hiszpańskim. Jego znajomość pozwala się wyróżnić z tłumu i zaimponować pracodawcy swoimi umiejętnościami. To świetny wybór na naukę drugiego, trzeciego języka obcego. Warto zauważyć, iż francuski i hiszpański należą do grupy języków romańskich, co za tym idzie poznając jeden z nich znacznie łatwiej jest uzupełnić wiedzę z drugiego, a nawet uczyć się ich obydwu równolegle.

Kolejnym z języków, których potrzebę nauki odczuwamy coraz bardziej jest język chiński. Ilość interesów jakie europejskie firmy załatwiają z Chińczykami sprawia, że potrzebni są nie tylko tłumacze, ale również osoby, managerowie posługujący się swobodnie mandaryńskim, bowiem to w języku narodowym można uzyskać o wiele lepsze warunki współpracy z tak zacnym partnerem. Tym samym sięgamy po naukę chociażby podstaw chińskiego, który przydaje się głównie w branży handlowej, w przemyśle, imporcie itp. Niestety wciąż niewiele placówek edukacyjnych oferuje naukę chińskiego, która nota bene dla Europejczyków nie jest łatwa.

Ostatnim z języków w top sześć jest język arabski. Jego popularność w Europie nie jest zbyt duża, bardziej uczymy się arabskiego z ciekawości, z nudów, tymczasem znajomość arabskiego może być kluczowa w handlu. Ilość 468 mln osób dla których arabski jest językiem ojczystym stawia go w czołówce języków świata. Jeśli planujemy podróże w tę część świata, w której to język arabski jest numerem jeden warto jest opanować chociażby jego podstawy. O ile Europejczycy, Amerykanie uczymy się języków obcych, to Arabowie niekoniecznie, co za tym idzie na niewiele zda się nam znajomość hiszpańskiego, angielskiego czy francuskiego w Arabii, Turcji itp.

Podsumowując nie ma języków obcych, który nie warto jest się uczyć, każdy ma swoje zalety i korzyści z jego znajomości, niemniej pośród dziesiątek języków światowych warto wybierać w pierwszej kolejności te najbardziej wartościowe i popularne. W drugiej kolejności zestaw tychże warto uzupełnić o język lub języki budzące w nas ciekawość, będące niszowymi, wschodzącymi.

Jeśli zainteresował cię artykuł odwiedź nas na: preply.com

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Pozostałe