Pływali w lodowatej wodzie

  • 20.12.2017, 21:35
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Pływali w lodowatej wodzie
W dniach 1-2 grudnia 2017 w Gdańsku odbyły się V Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Morsów „Gdańsk Inpro Cup 2017’’ w pływaniu ekstremalnym w lodowatej wodzie na czas. W zawodach wzięli udział żołnierze z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Inauguracja mistrzostw, które zorganizowała Polska Fundacja Morsów Lech-Mors z prezesem Panem Lechem Bednarkiem odbyła się 2 grudnia o godz. 10:00 w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku na starym mieście. Dzień wcześniej w budynku MOSiR miała miejsce rejestracja zawodników.

Zawody oficjalnie rozpoczął organizator, założyciel i prezes Polskiej Fundacji Morsów Lech –Mors, Pan Lech Bednarek, główny sponsor zawodów oraz prezydent miasta Gdańsk Paweł Adamowicz (patronat honorowy). Panowie gorąco powitali zgromadzonych zawodników i podziękowali za tak liczne przybycie, życzyli wszystkim uczestnikom powodzenia oraz dobrej zabawy.

Mimo iż na dworze było tylko ok. 4 stopni a woda miała zaledwie 3,2 st. C nie zgasiło to zapału zawodników do udziału w tym niewątpliwie ekstremalnym przedsięwzięciu.

Marina na starym mieście.

Zorganizowano specjalne podesty z matą antypoślizgową, drabinki do wchodzenia i wychodzenia z wody, tory oznaczone linami z koralikami, przygotowano stanowiska z gorącą herbatą i kiełbaskami dla zawodników. Płetwonurkowie i ratownicy medyczni byli ciągle w gotowości do udzielenia pomocy.

Dodatkowo w tym roku wszyscy zawodnicy mogli korzystać do woli z mobilnej sauny, która została przygotowana w specjalnym samochodzie oraz jacuzzi po startach aby się ogrzać oraz z autobusów komunikacji miejskiej, które specjalnie stały przy brzegu do przebierania się i ogrzewania zawodników.

Dla każdego zawodnika czekały gorące napoje oraz ciepły posiłek.

Gdański port jachtowy zgromadził rekordową ilość 217 zawodników z 17 państw min.:

Polski, Niemiec, Rosji, Łotwy, Estonii, Finlandii, Anglii, Irlandii, oraz zawodnika z Wietnamu. To sprawiło, że atmosfera była naprawdę gorąca dodatkowo podkręcana przez turystów, którzy licznie przybyli by oglądać i dopingować zawodników w tym ekstremalnym pływaniu.

Aby tego typu imprezy mogły przebiegać bezpiecznie i sprawnie muszą odbywać pod ścisłym nadzorem medycznym oraz szczegółowym regulaminem. Zgodnie z przepisami woda musi mieć poniżej 5 st. C a pływacy mogą mieć na sobie jedynie slipki, sylikonowy czepek i okularki. Śmiałkowie, którzy decydują się wziąć udział w zawodach dodatkowo muszą zmierzyć się z bólem mięśni i trudnościami ze złapaniem oddechu podczas pływania w tak niskiej temperaturze.

Starty odbywały się na dystansach: 25m.i 50m. styl klasyczny, 25m., 50m., 100m., 200m., 450m. styl dowolny oraz sztafety 4 x 25m. styl dowolny i klasyczny.

Mimo niskiej temperatury pogoda dopisała - było zimno, ale świeciło słońce, niebo było praktycznie bezchmurne. Kilka osób z powodu zmęczenia i wyziębienia organizmu zrezygnowało z dystansu na 200 i 450 metrów. Jednak morsów z 21. BLT Świdwin nic nie było w stanie powstrzymać.

Czteroosobowa drużyna 21 BLT Świdwin rywalizowała z zawziętością i osiągnęła następujące wyniki:

Dominik Reński kat. wiekowa 30-34 lat

Srebrny medal 200m. styl dowolny

Brązowy medal 50m. styl dowolny

Brązowy medal 50m. styl klasyczny

Brązowy medal 25m. styl klasyczny

 

Jacek Jakubik kat. wiekowa 45-49 lat

Srebrny medal 50m. styl klasyczny

Brązowy medal 25m. styl klasyczny

 

Tomasz Sikora kat. wiekowa 55-59 lat

Złoty medal 50m. styl klasyczny

 

Dariusz Kołakowski kat.wiekowa 40-44 lat

4 miejsce 25m. styl klasyczny

 

Grzegorz Dereń kat. wiekowa 40-44 lat

5 miejsce 25m. styl klasyczny

 

Sztafeta 4 x 25m. styl klasyczny- 4 miejsce (Jakubik, Sikora, Kołakowski, Reński)

Zakończenie zawodów i rozdanie medali odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności.

Zawodnicy z 21. BLT Świdwin zdobyli łącznie 7 medali.

Mimo, iż V Otwarte Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w pływaniu ekstremalnym w lodowatej wodzie na czas przechodzą do historii, to dopiero początek sezonu zimowych kąpieli ekstremalnych. Już 24 grudnia po raz siódmy odbędzie się „Wigilijny bieg morsów - w poszukiwaniu świątecznego karpia”.

O godzinie 09.45 grupa świdwińskich morsów spotka się pod Parkiem Wodnym „Relax”. Pobiegną stamtąd nad jezioro Bukowiec, gdzie się oczywiście wykąpią. Kąpiel przewidziana jest na godz. 10:45. Jest to zaproszenie na spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tej ekstremalnej rozrywki.

Współorganizatorzy i partnerzy zawodów:

1. MOSiR Gdańsk – partner zawodów

2. Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk

3. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

4. Europejskie Centrum Solidarności

Zawody odbywały się w porcie jachtowym

Promocja Urząd Miasta Świdwin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe