Park odzyska dawny blask

  • 29.12.2017, 22:13
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Park odzyska dawny blask
Wkrótce rozpocznie się długo oczekiwana rewitalizacja Parku Miejskiego w Świdwinie. Jest to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji w obecnej kadencji samorządu.

Świdwiński park został założony w połowie XIX wieku na powierzchni około 12 hektarów pagórkowatego terenu, który obsadzono rodzimymi gatunkami drzew (świerk, buk, lipa, dąb, wiąz, grab). Wytyczono ścieżki, założono staw, w pobliżu którego wybudowano strzelnicę. W 1911 roku powstała wieża widokowa (obecnie nie ma na nią wstępu).

Lata świetności świdwińskiego parku dawno już minęły, ale wciąż jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców miasta. Czasem odbywają się w nim też imprezy rekreacyjne i kulturalne np. biegi nordic walking, koncerty lub potańcówki. Od dawna jednak nie prowadzono w nim poważniejszych prac konserwacyjnych i remontowych, a jedynie drobne prace pielęgnacyjne, które w niewielkim stopniu powstrzymywały postępującą degradację. Od lat zatem mieszkańcy Świdwina zwracali uwagę na konieczność zagospodarowania tej przestrzeni. W 2015 roku Stowarzyszenie „Carpe diem” wystosowało w tej sprawie petycję do burmistrza, popartą przez kilkaset osób. Burmistrz uzależnił wówczas rewitalizację parku od pozyskania pieniędzy ze źródeł zewnętrznych, ponieważ jest to zadanie przekraczające finansowe możliwości miasta. Już w 2008 roku wykonano dokumentację projektową rewitalizacji zawierającą miedzy innymi inwentaryzację dendrologiczną. W roku 2013 złożono wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do programu „Konserwacja i Rewitalizacja Dziedzictwa Kulturowego”, jednak został on odrzucony ponieważ odnowienie parku uznano za niezgodne z celem programu. Odwołanie od tej decyzji nie przyniosło rezultatu.

Niedawno pojawiła się kolejna szansa i miasto z niej z powodzeniem skorzystało. Wniosek Świdwina złożony do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko tym razem uzyskał akceptację, co oznacza, że dofinansowanie wyniesie aż 85 procent kosztów kwalifikowanych. Miasto już ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy. Po podpisaniu umowy rozpoczną się prace, które mają potrwać do końca października 2018 roku. Po ich zakończeniu park będzie wyglądał zupełnie inaczej.

Zakres prac jest ogromny. Obejmuje uporządkowanie układu przestrzennego wraz z wprowadzeniem nowych funkcji. Na alejkach parkowych powstaną zarówno ciągi pieszo – jezdne (na powierzchni 35000 metrów kwadratowych), jak i piesze (ok. 12400 m. kw.). Konieczne jest usunięcie lub pielęgnacja wielu starych drzew oraz posadzenie nowych. Dokonano szczegółowej inwentaryzacji drzewostanu. Projekt zakłada dokonanie cięć mających na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób. Jednocześnie zaplanowano ogromne nasadzenia. Park wzbogaci się o około 5 tysięcy drzew i krzewów liściastych i iglastych. Staw zostanie oczyszczony i obsadzony kłączami roślin wodnych.

Ponadto zaplanowano wykonanie małej architektury, która sprawi, że wypoczynek w parku będzie wygodniejszy i przyjemniejszy. Zostanie zamontowanych 14 ławek bez oparcia, 54 ławki z oparciem, 22 kosze na śmieci, 10 ławostołów piknikowych, 10 wiat drewnianych oraz betonowy krąg na ognisko. Wybudowane będą również nowe schody do wieży wraz z barierką.

Promocja Urząd Miasta Świdwin

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe