Część budżetu do dyspozycji mieszkańców

  • 5.03.2018, 15:59
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Część budżetu do dyspozycji mieszkańców
W roku 2019 po raz pierwszy część pieniędzy z kasy miejskiej będzie wydatkowana w ramach budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że mieszkańcy Świdwina będą mogli bezpośrednio zadecydować, na co zostaną one przeznaczone.

Budżety obywatelskie zyskują sobie coraz większą popularność w wielu polskich miastach. Polegają na tym, że każdy ma prawo współdecydować na co zostanie wydatkowana część pieniędzy z publicznego budżetu. Angażuje to mieszkańców w życie lokalnej społeczności, pozwala im wskazywać najistotniejsze potrzeby i wpływać na jakość życia publicznego. W roku 2018 po raz pierwszy zostaną w Świdwinie przeprowadzone konsultacje społeczne w sprawie budżetu obywatelskiego, w których każdy będzie mógł zgłosić swoje pomysły oraz brać udział w głosowaniu.

30 listopada 2017 roku Rada Miasta w Świdwinie podjęła uchwałę, która precyzuje sposób przeprowadzenia konsultacji. Czytamy w niej między innymi, że w ten sposób można finansować zadania publiczne należące do zadań własnych miasta np. remont, modernizację, adaptację, budowę nowych obiektów lub zakup wyposażenia o wartości jednostkowej przekraczającej kwotę 3500 złotych. Zadanie musi być ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców miasta, powinno dotyczyć mienia gminnego i zakończyć się w ciągu jednego roku budżetowego. Każdy mieszkaniec miasta może złożyć swoje propozycje, jak również każdy może wyrazić poparcie poprzez głosowanie na zgłoszone zadania. Wnioski zostaną ocenione przez wydziały Urzędu Miasta – najpierw pod względem formalnym, a następnie merytorycznym.

Następnie burmistrz miasta powoła zespół opiniujący, który na tej podstawie przygotuje wstępną listę zadań do głosowania. Po zakończeniu etapu spotkań z autorami i naniesieniu zmian, korekt i uzupełnieniu braków, zespół przedstawi ostateczną listę zadań do głosowania.

Kolejnym etapem prac nad budżetem obywatelskim jest głosowanie, które odbędzie się w formie elektronicznej lub papierowej. Zadania, które otrzymają największą ilość głosów zostaną przekazane do realizacji w przyszłym roku.

Składanie wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego rozpocznie się 1 marca 2018 roku i potrwa do końca kwietnia. Cała procedura ujęta w harmonogramie prac, powinna się zakończyć do 15 listopada wprowadzeniem wniosków do przyszłorocznego budżetu. Przewidywana kwota na realizację zadań wynikających z budżetu obywatelskiego w 2019 roku wynosi maksymalnie 100 tysięcy złotych. Ostatecznie będzie ona znana po wyborze zwycięskich projektów i zostanie zatwierdzona przez Radę Miasta w postaci odpowiednich zapisów w budżecie miasta na 2019 rok.

Na miejskim portalu internetowym www.swidwin.pl uruchamiamy stałą zakładkę, gdzie można znaleźć uchwałę Rady Miasta w sprawie budżetu obywatelskiego, szczegółowy harmonogram konsultacji oraz zarządzenie burmistrza. Znajduje się tam również formularz zgłoszenia, na którym należy składać wnioski.

Informacje będą na bieżąco aktualizowane.

Promocja Urząd Miasta Świdwin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe