Zmiany w solariach

  • 5.03.2018, 16:56 (aktualizacja 05.03.2018 17:01)
  • PSSiE
Zmiany w solariach
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdwinie informuje, iż w dniu 16.02.2018r. weszła w życie ustawa z dnia 15 września 2017r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium (Dz.U. z 2017r poz.2111).

Zapisy w ustawie wprowadzają ograniczenia w działalności solariów tj. całkowity zakaz ich reklamy i promocji , zakaz korzystania z solarium przez osoby , które nie ukończyły 18 roku życia, a ponadto konieczność informowania klientów o negatywnych skutkach ekspozycji na promieniowanie UV. Zgodnie z art. 4 w/w ustawy zabrania się reklamy i promocji usług w zakresie udostępniania solarium, w szczególności:

  • w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych,
  • na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych,
  • w środkach usług informatycznych.

 

Niedozwolone jest udostępnianie usług osobom małoletnim , czyli takim , które nie ukończyły 18 roku życia . W związku z tym dla pracowników solariów zgodnie art. 7 ust 2 w/w ustawy wprowadzono dodatkowe uprawnienia- żądania od osoby korzystającej z usługi okazania dokumentu potwierdzającego jej wiek, jeśli istnieją wątpliwości co do jej pełnoletniości.

 

Podmiot świadczący usługi zgodnie z art. 6 ust 1 w zakresie udostępniania solarium obowiązany jest umieścić w miejscu udostępniania solarium czytelne i widoczne informacje, które powinny zawierać treści::

  • „Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18. roku życia (art. 5 ust. 1 ustawy z dnia15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium)”,
  • o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium.

 

Należy podkreślić, że zgodnie z art. 8 ust 1 organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, o których mowa w art. 7 ust. 1 mogą, w drodze decyzji nałożyć na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium karę pieniężną w wysokości od 1000 zł do 50 000 zł za:

  • nieumieszczenie w miejscu udostępniania solarium informacji, o których mowa w art. 6 ust. 1, albo umieszczenie informacji niespełniających wymagań określonych w tym przepisie lub w przepisach wydanych na podstawie art. 6 ust. 2,
  • reklamę lub promocję usług w zakresie udostępniania solarium,
  • utrudnianie przeprowadzenia kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

 

 

 

 

Opracowanie :

Helena Wyganowska

Starszy asystent

Pion: Higiena Komunalna
Tel. 0-94-36-52-684
e-mail: psse.swidwin@pis.gov.pl

PSSiE

Załączone pliki do pobrania (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe