Świdwin wśród pierwszych gmin w programie „Mieszkanie Plus”

  • 19.12.2016, 20:38
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Świdwin wśród pierwszych gmin w programie „Mieszkanie Plus”
Burmistrz Miasta Jan Owsiak podpisał z BGK Nieruchomości list intencyjny w sprawie udziału naszego miasta w rządowym programie Mieszkanie Plus, umożliwiającym budownictwo tanich mieszkań na wynajem, w tym dla rodzin wielodzietnych i o niskich dochodach.

Podpisanie listu intencyjnego nie przesądza jeszcze o realizacji programu Mieszkanie Plus,  dalsze działania i decyzje w tym zakresie uzależnione będą bowiem od polityki rządowej we wdrażaniu rozwiązań oraz od spółki odpowiedzialnej za realizację inwestycji.

 

Niezwykle ważne, że Świdwin należy do pierwszych miast w Polsce, którym udało się wejść do programu. Świdwin jest jedną z 56 gmin, które dotychczas zgłosiły udział w programie „Mieszkanie Plus”.  Miasto proponuje, by terenem pod tego typu budownictwo stała się nieruchomość, zlokalizowana w dzielnicy osiedlowej - w rejonie ul. Połczyńskiej i ul. Dobrej, w bezpośrednim sąsiedztwie nowo powstałego budynku socjalnego.

 

W liście intencyjnym Miasto Świdwin i BGK Nieruchomości zadeklarowały „wolę rozpoczęcia współpracy w celu rozpoznania możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie przedsięwzięć budownictwa mieszkaniowego oraz infrastruktury społecznej i technicznej”, a także „wolę ustalenia zasad i warunków współpracy, zmierzającej do realizacji projektów inwestycyjnych, o ile zostanie rozpoznana i stwierdzona taka możliwość”.

 

Każdy z projektów pilotażowych „Mieszkanie Plus” sfinansuje Fundusz Mieszkanie Plus, czyli fundusz inwestycyjny Banku Gospodarstwa Krajowego, a zarządzać nim będzie spółka BGK Nieruchomości. Zgodnie z założeniami, program realizowany będzie na zasadach komercyjnych, nie będzie obciążał finansowo ani samorządów ani budżetu państwa. Przedsięwzięcie miałoby przynosić zyski inwestorom, uczestnikom funduszy inwestycyjnych, którzy sfinansują znaczną część nakładów inwestycyjnych. Grunty  nie będą przekazywane bezpłatnie, lecz wyceniane, ich wartość będzie wyceniana w kosztach przedsięwzięcia.

 

Podpisanie listu intencyjnego między Miastem Świdwin a BGK Nieruchomości odbyło się w poniedziałek 12 grudnia w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podczas ogólnopolskiej konferencji dla samorządowców „Mieszkanie Plus w samorządach. Od intencji do inwestycji”. Jest to pierwsza podpisana pierwsza wiążąca umowa inwestycyjna w ramach programu Mieszkanie Plus. W efekcie wkrótce ruszą prace przy budowie 180 nowoczesnych mieszkań czynszowych w Białej Podlaskiej. Do programu przystąpiły też kolejne samorządy z całej Polski -  w tym Świdwin. 

Promocja Urząd Miasta Świdwin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
martynik
martynik 24.08.2017, 10:00
Sprawny samorząd właśnie powinien elastycznie reagować na takie nowości. Nie tylko w Świdwinie są miejsca, gdzie można budować. Zresztą nie można się zniechęcać nawet po jednej odmownej aplikacji. Z prostej przyczyny, mieszkań brakuje wszędzie, a jak podaje mieszkanieplus.org.pl/ to w skali całego kraju może być nawet 2 mln mieszkań. Cyfry robią wrażenie.
Z drugiej strony trochę będziemy płakać za Mieszkaniem dla Młodych. Benefity z innego filaru Mieszkania Plus - Indywidualne Konta Mieszkaniowe trafią do odkładających po najwcześniej 5 latach od pierwszej wpłaty. Bo właśnie do oszczędzania na cele mieszkaniowe będzie dopingował ten element programu. Z tego co zrozumiałem dzięki ikm.org.pl/ to będą to dopłaty własnie zakupu czy remontu, ale do już składanych środków.

Pozostałe