Rozbita zorganizowana grupa przestępcza handlująca olejem smarowym

  • 7.04.2017, 09:21 (aktualizacja 07.04.2017 09:27)
  • Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie
Rozbita zorganizowana grupa przestępcza handlująca olejem smarowym
Zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem na obszar Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii została rozbita przez funkcjonariuszy zachodniopomorskiej i lubuskiej Krajowej Administracji Skarbowej. Strata Skarbu Państwa wynoszą prawie 26 mln zl.Dzięki współpracy pracowników Urzędu Celno – Skarbowego w Szczecinie, Urzędu Celno – Skarbowego w Gorzowie Wlkp. oraz Centralnego Biura Śledczego Policji w Gorzowie ustalono, iż od lutego 2015 r. do lutego 2016 r. funkcjonowała zorganizowana grupa przestępcza zajmującą się wprowadzaniem na obszar Polski produktu ropopochodnego (oleju smarowego) z terenu Niemiec oraz Belgii. Aby uniknąć konieczności zapłaty podatku VAT i akcyzy, formalnie produkt dostarczany był do innych krajów unijnych. 
W rzeczywistości jednak dystrybuował go do wielu stacji paliw, gdzie był wykorzystywany jako olej napędowy i pod tą nazwą sprzedawany do odbiorców detalicznych. Proceder polegał zatem na legalizowaniu i przeklasyfikowaniu na fakturach produktu ropopochodnego innego niż olej napędowy, aby jako olej napędowy mógł trafić na rynek.
Zebrany w śledztwie materiał dowodowy potwierdził, że wymieniona zorganizowana grupa przestępcza w opisanym wyżej celu utworzyła kilkanaście podmiotów gospodarczych (także poza granicami kraju) powiązanych ze sobą kapitałowo i osobowo, które wykorzystywane były do nabywania, sprowadzania, transportu i sprzedaży - otrzymywanego przez sprawców produktu. 
W oparciu o zabezpieczoną dokumentację podatkową ustalono uszczuplenia podatkowe na szkodę Skarbu Państwa (podatek akcyzowy, opłata paliwowa, podatek VAT) w kwocie nie mniejszej niż 25.951.213,35 zł. 
Sprawa ma charakter rozwojowy rozwojowa i prowadzona jest pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. 


Małgorzata Brzoza
Rzecznik prasowy
Izby Administracji Skarbowej 
w Szczecinie

Izba Administracji Skarbowej w Szczecinie

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe