Groźny pożar przy szlaku kolejowym

  • 14.04.2018, 14:22 (aktualizacja 14.04.2018 14:27)
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie
Groźny pożar przy szlaku kolejowym
7 kwietnia o godzinie 12:24  do SKKP PSP w Łobzie wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy w okolicach miejscowości Worowo (gm. Łobez).

 

Na miejsce zdarzenia niezwłocznie wysłane zostały zastępy JRG Łobez. Po dotarciu na miejsce i rozpoznaniu sytuacji okazało się, że pożar jest dość mocno rozwinięty i obejmuje swym zasięgiem nie tylko trawę na nieużytkach ale także tereny leśne wzdłuż linii kolejowej Worowo – Łobez  (odcinek ok. 2,5 km).  Kierujący działaniem ratowniczym niezwłocznie poprosił o dodatkowe siły i środki. Do pomocy zadysponowane zostały dodatkowe zastępy z JRG Łobez i podległych jednostek OSP powiatu: Bonin, Zagórzyce, Resko, Radowo Małe, Węgorzyno. Nadleśnictwo Łobez zadysponowało samochód patrolowo-gaśniczy oraz dodatkowo dwa samoloty gaśnicze typu DROMADER.

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu terenu działań, a następnie przy pomocy tłumic, szpadli oraz prądów gaśniczych co przy udziale samolotów gaśniczych przyniosło zamierzony efekt - ugaszeniu pożaru.

Duże zapotrzebowanie na środki gaśnicze  wymagało zorganizowanie wydajnego stanowiska wodnego dlatego do działań zadysponowano również specjalny samochód pożarniczy z cysterną z OSP Resko, który pełnił rolę bufora wodnego zapewniając zapas wody w ilości 18 m3 przy ciągłym zasilaniu z pobliskiej rzeki Rega, skąd zastępy gaśnicze czerpały i dowoziły wodę do miejsca pożaru.

Na miejsce działań przybył również z-ca komendanta powiatowego oraz oficer prasowy  KP PSP Łobez.

Łącznie spaleniu uległo około 31,5 ha trawy na nieużytkach oraz poszycia w lesie. Działania gaśnicze były bardzo utrudnione ze względu na silny wiatr i duże zadymienie.

Pożar został ugaszony po 4 godzinach. W czasie zdarzenia nikt nie został poszkodowany. W działaniach brało udział 12 zastępów straży pożarnej: OSP Bonin, OSP Zagórzyce, OSP Resko, OSP Radowo Małe, OSP Węgorzyno, JRG Łobez – łącznie 38 strażaków; 3 pojazdy Nadleśnictwa Łobez, 2 samoloty gaśnicze  oraz patrol policji.

Trwa wyjaśnianie przyczyn powstania pożaru.

 


Opracowanie: mł. bryg. Jacek Dziurdz - KP PSP Łobez.

Zdjęcia: mł. bryg. Jacek Dziurdz, ogn. Grzegorz Daniel - KP PSP Łobez.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie

Zdjęcia (7)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe