sobota, 27 kwietnia 2024 13:40
Ważne informacje

W jaki sposób oczyszczamy wodę ze ścieków?

Każdy właściciel nieruchomości musi zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest prawidłowe i zgodne z obowiązującymi normami odprowadzanie ścieków. Istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym jest to możliwe, a do każdego przypadku należy podchodzić w sposób indywidualny. Sprawdźmy więc, jakie są sposoby na oczyszczenie wody ze ścieków w kontekście gospodarstwa domowego. Właściwe odprowadzenie nieczystości bytowych narzuca na nas polski ustawodawca, który dokładnie reguluje te kwestie. Jeśli nieruchomość leży na terenie, na którym znajduje się zbiorcza sieć wodno-kanalizacyjna, sprawa jest oczywista. Problemy pojawiają się jednak wówczas, gdy takiej sieci nie ma i zamiast wykonania prostego przyłącza, trzeba szukać alternatywnych opcji.
  • 29.12.2023 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
W jaki sposób oczyszczamy wodę ze ścieków?

Odprowadzanie ścieków - na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Wiele obszarów naszego kraju jest nadal pozbawionych dostępu do gminnej kanalizacji, w szczególności mowa tutaj o terenach wiejskich czy obrzeżach miast, gdzie powstają nowe domy. Właściciele tych nieruchomości muszą więc postawić na jedno z rozwiązań, wybierające pomiędzy tradycyjnym szambem a budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Ta ostatnia jest bardzo korzystną opcją, zarówno jeśli chodzi o wydajność, niskie koszty eksploatacyjne, a także skuteczność działania. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są też niezwykle ekologiczne, ponieważ sam proces usuwania nieczystości odbywa się z wykorzystaniem zasobów naturalnych. Poza tym, oczyszczone ścieki są z powrotem odprowadzane do środowiska, dzięki czemu nie mamy do czynienia z marnowaniem wody.

Jak działają przydomowe oczyszczalnie ścieków?

Przydomowe oczyszczalnie to instalacje przepływowe, które składają się głównie ze zbiornika podzielonego z reguły na komory. To właśnie tam odbywa się proces oczyszczania ścieków przy udziale bakterii tlenowych, beztlenowych i innych pożytecznych mikroorganizmów. Wśród dostępnych wariantów można wyróżnić oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, z filtrem piaskowym, gruntowo-roślinne, z osadem czynnym czy wreszcie najbardziej zaawansowane przydomowe oczyszczalnie ścieków ze złożem biologicznym.

Budowa przydomowej oczyszczalni - co trzeba wiedzieć?

Przydomowa oczyszczalni ścieków to rozwiązanie, na które może zdecydować się niemal każdy. Nie ma znaczenia wielkość działki, ponieważ najnowocześniejsze oczyszczalnie biologiczne potrzebują do prawidłowego funkcjonowania zaledwie kilku metrów kwadratowych. Ponadto, inwestycja tego typu w większości przypadków nie wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego, lecz jedynie zgłoszenie do właściwego starostwa powiatowego. Do samego zgłoszenia trzeba dołączyć m.in. opis techniczny instalacji i mapę terenu z uwzględnieniem lokalizacji samej oczyszczalni, z zachowaniem wymaganych odległości. Dotyczy to oczyszczalni, których wydajność wynosi 7,5 metra sześciennego na dobę, co w pełni wystarcza kilkuosobowej rodzinie. Projekt oczyszczalni, jak i jej budowę warto powierzyć profesjonalnej firmie, która posiada wiedzę, narzędzia i doświadczenie w tym zakresie.

--- Artykuł sponsorowany ---