Wielki sukces uczniów „czwórki” - czterech z nich zostało posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży".

  • 6.06.2018, 15:33 (aktualizacja 06.06.2018 15:36)
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Wielki sukces uczniów „czwórki” - czterech z nich zostało posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży". https://pl.wikipedia.org/wiki/Sejm_Dzieci_i_Młodzieży

 

Od 24 lat odbywa się w Warszawie 1 czerwca w Dniu Dziecka Sejm Dzieci i Młodzieży. Posłami zostają uczniowie, którzy w poszczególnych województwach wykonają najlepiej zadania konkursowe. Dotyczą one zawsze ważnych problemów społecznych. Są pomysłami na ich rozwiązanie proponowanymi przez młodzież. Tylko jeden raz można uzyskać mandat posła. Przed obradami sejmu najlepsze ekipy z poszczególnych województw spotykają się na komisji, podczas której przygotowują projekt uchwały. Następnie zostaje ona uchwalona przez Młodych Parlamentarzystów podczas sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży i przekazana Marszałkowi Sejmu RP. Pracom zwykle towarzyszy burzliwa dyskusja i aktywność uczniów.

Celem tego projektu jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, aktywizowanie młodych ludu, uwrażliwienie ich na potrzeby społeczne, przygotowanie do funkcjonowania w świecie ludzi dorosłych, jak również do działań na rzecz dobra wspólnego. Ukazanie możliwości realizacji różnych akcji i przedsięwzięć w środowisku lokalnym, województwie i kraju.

W roku 2018 uczniowie w 100-lecie Niepodległej zapoznawali się z problemami Odrodzonej Rzeczypospolitej, wybitnymi postaciami życia politycznego i programami najważniejszych partii. Kluczowym zadaniem było przygotowanie i przeprowadzenie kampanii wyborczej posła do Sejmu Ustawodawczego z lat 1919-1922. Postanowiliśmy wystawić do konkursu dwie drużyny. Nasi uczniowie pod kierunkiem nauczycielek: p. Doroty Borowczak
i p. Haliny Fijałek opracowali działania związane z kampanią wyborczą Jakuba Bojki i Wincentego Witosa.

Chłopcy: Wojciech Derwisz, Szymon Majka, Marcel Stukan, Jakub Zieliński znakomicie przygotowali programy kandydatów, hasła wyborcze i przeprowadzili kampanię uwzględniającą ówczesne realia. Wyszukali informacje o życiu i działalności posłów. Wykonali sprawozdania i nagrali filmy dokumentujące ich działania. Osiągnęli sukces. Pierwszy raz, aż czterech naszych uczniów zostało laureatami konkursu. 30 maja 2018r. w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Młodzi Parlamentarzyści odebrali akty nominacji na posłów Sejmu Dzieci i Młodzieży. 27 września br. będą uczestniczyć w XXIV Sesji tego sejmu.

Mamy nadzieję, że żadne wydarzenia nie spowodują kolejnej zmiany terminu obrad, a przynajmniej jeden z naszych świdwińskich parlamentarzystów zostanie Marszałkiem Sejmu, czego serdecznie życzymy. Trzeba podkreślić, że wiele zadań uczniowie musieli wykonać na terenie miasta, zaangażować w nie rodziców i innych mieszkańców Świdwina. Wymagało to zgody i akceptacji władz. Bardzo dziękujemy za wsparcie tych działań przez Burmistrza Miasta - p. Jana Owsiaka i Starostę Powiatu Świdwińskiego p. Mirosława Majkę.

Dziękujemy także rodzicom Młodych Parlamentarzystów i uczniom kl. 3e gimnazjum oraz młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych i Zespołu Szkół Rolniczych za pomoc w przeprowadzeniu wieców wyborczych.

H. Fijałek, D. Borowczak

 

Młodzi Parlamentarzyści od lewej - Marcel Stukan, Szymon Majka, Wojciech Derwisz, Jakub Zieliński

Promocja Urząd Miasta Świdwin

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe