XXII Świdwińskie Dni Kultury Kresowej 2018

  • 24.06.2018, 10:55
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
XXII Świdwińskie Dni Kultury Kresowej 2018
Niedziela 11 czerwca 2018 r. była świętem kultury kresowej Lwowa i Wilna na ziemi świdwińskiej.

Organizatorami imprezy pod honorowym patronatem Burmistrza Jana Owsiaka były Towarzystwa Kresowe Lwowa i Wilna oraz Świdwiński Ośrodek Kultury. O godzinie 10:30 w kościele parafialnym pw. MBNP odprawiona została msza święta w intencji Polaków na Wschodzie i Kresowian na ziemi świdwińskiej – celebrowana przez ks. Mirosława Zawiślaka i koncelebrował ks. Kazimierz Dulach z oprawą kresową, darami ołtarza, czytaniem lekcji przez Kresowian i udziałem Świdwińskiego Chóru Kameralnego „Sonores” pod batutą Bolesława Kurka. Przed rozpoczęciem mszy św. pieśń „Wierne Madonny” zaśpiewała Małgorzata Staszewska - kierownik zespołu „Leszczyna”.

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

O godzinie 15:00 w sali widowiskowej świdwińskiego zamku odbyła się część artystyczna. Rozpoczęto ją wysłuchaniem hejnału Świdwina autorstwa Bolesława Kurka, pieśni „Marsz Polonia” i wspólnym śpiewaniem. Organizatorzy Bolesław Kurek - dyrektor Świdwińskiego Ośrodka Kultury oraz prezesi Towarzystw Kresowych: Lwowa – Mieczysław Kostur i Wilna - Anna Teresińska serdecznie powitali przybyłych gości: przewodniczącą Rady Powiatu Danutę Malitowską, zastępcę burmistrza Urszulę Cieślińską, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Stanisława Cieślińskiego, wójta Gminy Świdwin Kazimierza Lechockiego oraz przedstawicieli Zarządu TMLiKPW z Koszalina Ewę Adel – Adamczyk i Teresę Wach oraz zespoły i mieszkańców naszego grodu. Prowadząca imprezę Barbara Radzikowska przedstawiła motto Dnia Kultury Kresowej, był to wiersz „Tęsknota” oraz program występów, o wystawie „Kresy Wschodnie w fotografii” przygotowanej przez Joannę Nowicką w holu przy sali widowiskowej, która będzie przeniesiona do holu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej i tam będzie do 30.08.2018 r.

Część artystyczną zainaugurował zespół ludowy „Leszczyna” z Pęcerzyna. Następnie prezes Anna Teresińska przedstawiła wyniki XX Jubileuszowego Konkursu „Tradycje Wileńskie w naszym regionie”. Wspominając, że w latach 1999-2018 w konkursie uczestniczyło 2263 osób z pięciu województw, w tym 39 osób laureatów grupy dorosłych. Obecnie wyróżniono najbardziej aktywne 22 osoby dorosłe albumem „O Wilnie” oraz Przedszkole nr 2 w Świdwinie, Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 w Świdwinie i Publiczną Szkołę Podstawową w Lekowie. Nagrodzone prace zaprezentowano na wystawie w MiPBP w Świdwinie. Po każdym konkursie były zorganizowane spotkania z ciekawą osobą z Kresów. Z okazji XX-lecia konkursu byliśmy poczęstowani tortem jubileuszowym. Następnie wystąpiły zespoły: „Jutrzenka” z Przelewic i „Płomienie” z Myśliborza. W programie występujących zespołów w większości były piosenki kresowe – lwowskie. Obecni na widowni gromkimi brawami nagradzali kolejne utwory. Zespoły otrzymały podziękowanie za przedstawiony program artystyczny. Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie finansowe Staroście Powiatu i Burmistrzowi Miasta Świdwin, za wsparcie organizacyjne pracownikom i chórowi „Sonores” Świdwińskiego Ośrodka Kultury, Lidii Zychowicz i uczniom ZSRiCKP, Krystynie i Henrykowi Śliwa oraz kawiarni Zamkowa.

Mieczysław Kostur

Promocja Urząd Miasta Świdwin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe