Niezapomniana wizyta uczniów w Dęblinie

  • 7.09.2018, 15:34
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Niezapomniana wizyta uczniów w Dęblinie
W Centralnych Obchodach 100-lecia Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie uczestniczyli uczniowie świdwińskiej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3.

 

Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU
Ubezpiecz dom i złap 10% zniżki na ubezpieczenie auta w PZU

 W roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, obchodzimy ważną dla żołnierzy w stalowych mundurach rocznicę: stulecie powstania lotnictwa wojskowego. Na terenie garnizonu w Dęblinie 23 i 24 sierpnia zorganizowane zostały Centralne Obchody     100 – lecia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 im. Lotników Polskich w Świdwinie reprezentowali uczniowie: Julia Ławrynowicz, Laura Berkowska, Wiktoria Orenczak, Michał Bielicki i Damian Chmarzyński, opiekunami wycieczki byli pani Izabella Starzyńska, pani Magda Jurjewicz oraz pan Kamil Piotrowski.

23 sierpnia (czwartek) uczniowie wraz z opiekunami podczas zwiedzania garnizonu w Dęblinie zobaczyli m.in. Iskry, Orliki, śmigłowce Mi-2 i Puszczyk SW-4, Mastery oraz Bryzy, które są na wyposażeniu 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, czyli odrzutowe TS-11 Iskra, turbośmigłowe PZL-130 Orlik, małe transportowce M-28 Bryza i najnowsze samoloty polskich sił zbrojnych – M-346. Na ekspozycji stanęły także śmigłowce SW-4 Puszczyk oraz Mi-2.

            Ponadto swoje samoloty i śmigłowce do szkolenia podstawowego pokazał Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, a sprzęt do szkolenia techników zaprezentowało Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego. Wystawa sprzętu sił powietrznych była wspaniałą okazją do spotkań z lotnikami: pilotami i technikami, którzy na co dzień pracują przy samolotach i śmigłowcach. Z wielką pasją opowiadali o swojej pracy i specyfice statków powietrznych. Uczniowie „Trójki” zwiedzali także Wydział Lotnictwa WSOSP, gdzie mogli zobaczyć profesjonalny sprzęt wojskowy, na którym szkolą się przyszli piloci. Na uroczystościach w Dęblinie zaprezentowali się także laureaci konkursów lotniczych. Wiktoria Orenczak uczennica naszej szkoły została laureatką konkursu ogólnopolskiego „Lotnicy – podniebni bohaterowie”, którą przygotowywała pani Magda Jurjewicz. Otrzymała od wiceministra Wojciecha Skurkiewcza nagrodę i podziękowania.

   Przed pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt” odbył się uroczysty apel, w którym udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, uczniowie  i opiekunowie z „Trójki” wraz ze sztandarem szkoły. Po uroczystościach uczniowie otrzymali odznaczenia od Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Po uroczystym apelu uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzili Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie mogli zobaczyć wystawę poświęconą stuleciu lotnictwa wojskowego. Z garnizonu Dęblin uczniowie wraz z opiekunami wyjechali pełni pozytywnych wrażeń i wspaniałych wspomnień.

M. Jurjewicz PSP 3

Promocja Urząd Miasta Świdwin

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe