Promocja książki Stanisława Misakowskiego

  • 25.10.2018, 16:51
  • Promocja Urząd Miasta Świdwin
Promocja książki Stanisława Misakowskiego
W piątkowe popołudnie 19 października w zamku odbyła się promocja książki Stanisława Miaskowskiego „WFD, czyli człowiek, który sam nie wie kim jest”.

Jest to niezwykły autobiograficzny zapis losów człowieka, którego część życia była związana ze Świdwinem. Stanisław Misakowski był cenionym dramaturgiem, prozaikiem, działaczem kultury, kierownikiem Wydziału Kultury i Sztuki Prezydium PRN w Świdwinie, inicjatorem i organizatorem kilku ogólnopolskich imprez m.in. Konkursu Poetyckiego im. Jana Śpiewaka. Przyczynił się do odbudowy zamku i przeznaczenia go na cele kultury. W późniejszych latach mieszkał w Słupsku i Żyrardowie, gdzie zmarł w roku 1996.  

Pamięć o Stanisławie Misakowskim wciąż trwa w Świdwinie, jednak mało kto znał jego wcześniejsze losy. A te są niezwykłe. Urodził się w roku 1917 jako Władimir Fieofanowicz Diemianok w siole Nowowozniesienskoje na Ukrainie. Sielankowe dzieciństwo zostało brutalnie przerwane przez przymusową kolektywizację, która w praktyce okazała się zwykłą grabieżą. Ojciec Władimira, który był uczciwym i zapobiegliwym rolnikiem trafił do więzienia, a rodzina straciła cały majątek. Przetrwał głód na Ukrainie wywołany sztucznie przez Stalina na początku lat 30, komunistyczne represje na uczelni, powołanie do Armii Czerwonej, walkę z Niemcami, niewolę, pobyt w obozie jenieckim, przymusowe roboty w Niemczech. Wiele razy cudem uniknął śmierci z rąk Rosjan, Niemców, z powodu głodu, lub katorżniczej pracy. Zakończenie wojny także nie oznaczało zakończenia jego kłopotów, ponieważ został aresztowany przez NKWD i jedynie ucieczka uratowała go przed niechybną śmiercią.

Swoje wspomnienia Stanisław Misakowski spisał w latach 80 i 90, jednak dopiero teraz udało się je opublikować w książce „WFD, czyli człowiek, który sam nie wie kim jest”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek, a została dofinansowana przez Urząd Miasta w Świdwinie. Podczas piątkowej promocji autora wspominali poetka Irena Knapik – Machnowska, jego syn Wiktor Misakowski, szef wydawnictwa Adam Marszałek oraz prof. Kazimierz Nowosielski. Na zakończenie wystąpił duet gitarowy Krzysztof Pełech i Robert Horna.

Ponadto w salonie wystaw otwarto wystawę Kołobrzeskiego Stowarzyszenia Artystów „Grupa 6+”, które zaprezentowało m.in. prace plastyczne, rzeźby, fotografie.

Promocja Urząd Miasta Świdwin
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe