Pożar budynku szkoły w Radowie Wielkim

  • 19.12.2018, 15:50 (aktualizacja 21.12.2018, 15:57)
  • Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie
Pożar budynku szkoły w Radowie Wielkim
18 grudnia br. o godz. 15:04 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie przyjął zgłoszenie o pożarze budynku Zespołu Szkół Niepublicznych – Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w miejscowości Radowo Wielkie. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie skierowano siły i środki z terenu powiatu.

 Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia stwierdzono, że pożarem objęta jest północna część dachu nowej części budynku szkoły - budynek o konstrukcji murowanej trzy kondygnacyjny (podpiwniczony) z dachem dwuspadowym o konstrukcji drewnianej krytej dachówka ceramiczną. Uzyskano informację od właściciela obiektu, że odłączony został prąd elektryczny, gaz ziemny oraz że ewakuowano wszystkich przebywających w obiekcie pracowników – około 70 osób(dzieci zakończyły naukę i do godziny 15-stej nie było już żadnego dziecka w obiekcie). Działania przybyłych zastępów polegały na zabezpieczeniu terenu działań, podaniu środka gaśniczego na paląca się konstrukcję dachu, wprowadzeniu dwóch rot w aparatach ODO do wnętrza obiektu.
W kolejnej fazie działania, po dojeździe dodatkowych sił i środków, prowadzone były w natarciu na palącą się konstrukcję dachową oraz w obronie przed przedostaniem się ognia na starą część budynku mającą wspólne pokrycie dachowe. Teren akcji podzielony został w pierwszej fazie na dwa odcinki bojowe: I odcinek działania prowadzone na zewnątrz obiektu; II odcinek działania prowadzone wewnątrz obiektu. Po przybyciu na teren akcji SCCs Świdwin zadysponowano GLBAM z Reska celem budowy stanowiska wodnego na zbiorniku wodnym w miejscowości Radowo Małe - III odcinek bojowy. Po normalizowaniu zapotrzebowania w wodę zlikwidowano stanowisko wodne w Radowie Małym i przedysponowano zastęp GLBAM na teren akcji w Radowie Wielkim. W czasie prowadzonych działań właściciel obiektu zaczął uskarżać się na ból w klatce piersiowej - udzielono mu pomocy przedmedycznej oraz zadysponowano zespól pogotowia ratunkowego. Po zakończeniu działań gaśniczych przewentylowano cały obiekt i do godzin porannych prowadzono nadzór przy pomocy kamery termowizyjnej ujawniając i likwidując powstające zarzewia ognia w konstrukcji dachu.

 
Dotarcie do zarzewi ognia utrudniała sama konstrukcja budynku wymagająca prowadzenia prac rozbiórkowych z zewnątrz jak i wewnątrz obiektu. Wpływ na szybki rozwój sytuacji pożarowej miało miejsce błyskawiczne rozprzestrzeniania się ognia - przestrzeń nad sufitem podwieszanym z stanowiącą jedną z warstw folią, która topiła się i przenosiła płomienie na całą przestrzeń dachu.

W działaniach brało udział łącznie 16 zastępów: OSP Resko, OSP Radowo Małe, OSP Węgorzyno, JRG Łobez, JRG Świdwin (cysterna) – łącznie 38 strażaków; 4 patrole policji, zespół pogotowia ratunkowego, inspektor nadzoru budowlanego, pogotowie energetyczne.

Trwa wyjaśnianie przyczyn powstania pożaru.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Łobzie

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe