NOWA METODA WYŁUDZENIA PIENIĘDZY „NA BLIK-A”. UWAŻAJ KOMU UDOSTĘPNIASZ KODY UPOWAŻNIAJĄCE DO WYPŁATY PIENIĘDZY

  • 21.05.2019, 19:37
  • KPP w Świdwinie
NOWA METODA WYŁUDZENIA PIENIĘDZY „NA BLIK-A”. UWAŻAJ KOMU UDOSTĘPNIASZ…
Oszuści wykorzystują coraz nowsze metody by wzbogacić się naszym kosztem. Korzystając z laptopów, smartfonów czy tabletów musimy być świadomi, że przestępcy będą chcieli wykorzystać naszą niewiedzę lub naiwność. Szczególną ostrożność należy zachować przy transakcjach finansowych.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Od pewnego czasu oszuści stosują nową metodę wyłudzania pieniędzy „Na BLIK-a”. Większość tego typu przestępstw zaczyna się od przejęcia czyjegoś konta na portalu społecznościowym. Przestępcy za ich pomocą rozsyłają prośby do znajomych o opłacenie jakiegoś zamówienia czy też pożyczkę. Ostrzegamy przed udostępnianiem poprzez komunikatory internetowe kodów blik upoważniających do wypłaty pieniędzy z bankomatów. Sprawcy włamują się na konta społecznościowe i korzystając z listy docierają do znajomych. Inicjują rozmowę z prośbą o szybką pożyczkę na różne cele i podanie kodu blik. Wiele osób korespondując nie wie, że ma do czynienia z oszustem. Chcąc udzielić pożyczki znajomemu, udostępnia kod blik upoważniający do wypalały w bankomacie, po czym zatwierdza go na swoim telefonie. Niestety gdy pieniądze trafią w niepowołane ręce w tej sytuacji, tracimy je bezpowrotnie.
Policjanci przypominają więc wszystkim użytkownikom komputerów, telefonów komórkowych oraz innych urządzeń z dostępem do internetu o kilku ważnych kwestiach:

Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.
Pamiętajmy o wylogowywaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.
Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.
Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych.
Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.
Kontrolujmy strony internetowe, które przeglądają najmłodsi.
Zablokujmy te witryny, których według nas dzieci nie powinny przeglądać.
Apelujemy o zachowanie ostrożności przy transakcjach bankowych, zwłaszcza przy przekazywaniu różnego rodzaju kodów do naszego konta.

 

asp. Katarzyna Kopacz

KPP w Świdwinie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe