Konkurencja a jakość usługi wynajmu samochodu

  • 20.11.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Konkurencja a jakość usługi wynajmu samochodu

Usługa jaka jest wypożyczenie samochodu oceniana jest przez klienta na wiele sposobów. Wypożyczalnie konkurują ze sobą dostępnością, cennikiem, warunkami wynajmu, promocjami sezonowymi jak i flota pojazdów i możliwością doposażenia auta. Sposobów na pozyskanie klienta i dobrej opinii wśród zadowolonych klientów jest wiele. Jednym z nich jest kompleksowość oferty która obejmuje nie tylko auta, ale również przyczepy, lawety, dodatkowe bagażniki itd. Jakość usługi w przypadku wynajmu samochodu wpływa bezpośrednio na ilość klientów i zainteresowanie ofertą wypożyczalni. Sama jakość rozumiana jest szeroko gdyż obejmuje złożoność oferty, dopasowanie jej do lokalnego rynku, zmieniających się warunków itd.

W zależności do rynku

Lokalnie rynki wypożyczalni samochodów różnią się względem siebie. W niektórych miejscowościach i regionach wypożyczalni jest pod dostatkiem, w innych są one monopolistami. Mimo to konkurencje stanowią dla lokalnych wypożyczalni aut sieciowe wypożyczalnie o zasięgu globalnym. Ponadto należy zwrócić uwagę na to iż klientami wypożyczalni są nie tylko mieszkańcy danego regionu ale i przyjezdni. Widać to w przypadku monopolistów, którzy nie dbając o reklamę i zaistnienie w sieci tracą klientów przyjezdnych. Nie mogą oni bowiem znaleźć wypożyczalni na odległość, ani wynająć auta online. Poznanie potrzeb odbiorców pozwala szybko rozwinąć biznes wypożyczalni, czego przykładem jest wynajem długoterminowy czy wynajem wakacyjny w miejscowościach typowo turystycznych. Również na terenach przygranicznych gdzie wiele osób dojeżdża do racy za granicą wypożyczalnia zyskuje możliwość zaoferowania samochodów agencjom pośredniczącymi jako samochody na dojazdy do pracy.

Wysoka jakość pojazdu

Wypożyczając samochód otrzymujemy pojazd sprawny, bezpieczny i stosunkowo nowy. Dzięki tym cechom przyjemnie jest ruszyć w drogę. Płacąc za wynajem mamy prawo oczekiwać jakości usługi. Poza samym samochodem, istotne znaczenie ma również przygotowanie wypożyczalni do obsługi klienta. Zaawansowana strona internetowa z możliwością założenia konta klienta, systemem rezerwacji itp. Bardzo duże znaczenie dla pozytywnej oceny wypożyczalni ma personel, chętny do pomocy, doradztwa. Kadra winna być wielojęzyczna i zawsze gotowa do rozwiązania problemu zgłaszanego przez użytkownika, służyć informacją i pomocą. Liczy się także zadbanie o samochody, ich umycie, wyczyszczenie, odświeżenie, a nawet estetyczne zaparkowanie na placu wypożyczalni.

Samochody zastępcze a konkurencja wypożyczalni

Usługi dostarczania samochodów zastępczych są pewną usługą dla wypożyczalni, która jednak nie powinna pozbawić wypożyczalnie czujności co do rozeznania w rynku. Umowy z wypożyczalniami to jedno, jednak ocena klienta, który miał okazje korzystać z samochodu danej wypożyczalni to zupełnie coś innego. Pozytywne opinie napędzają klientów, którzy korzystają z wynajmu nie tylko gdy rozbija swój samochód ale z różnych innych przyczyn jest im potrzebny samochód z wypożyczalni. To świetny dodatek do działalności, współpraca z ubezpieczalnią.

Grupa Tipmedia
Zobacz także
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: