Matka boża z Lourdes

  • 28.02.2021, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Matka boża z Lourdes
Lourdes to niewielkie miasto u podnóża Pirenejów. Od XIX wieku uznawane jest za miejsce kultu za sprawą, odbywających się tam serii objawień. Historia Bernadety Soubirous i Białej Pani poszerzyła horyzonty przeżywania wiary chrześcijańskiej.

Matka Boża z Lourdes uważana jest za patronkę chorych i cierpiących. Zabezpiecz duchowo swoje zdrowie i na https://www.holyart.pl wybierz figurę świętej, która ochroni ciebie i twoją rodzinę przed wszelkim złem.

Co się stało 11 lutego 1858 w Lourdes?

W tym czasie doszło do cudownych, dla wielu nieprawdopodobnych wydarzeń. Bowiem czternastoletnia wówczas Bernadetta Soubirious w towarzystwie siostry i przyjaciółki, udała się na spacer, żeby nazbierać gałęzi na ogrzanie domu. W pobliżu Groty Massabielskiej ukazała się jej piękna postać z różańcem w ręku. Tak oto rozpoczął się ciąg objawień w Lourdes. Nastoletnia Bernadetta spotkała się z Matką Bożą łącznie 18 razy, ostatnie nawiedzenie odbyło się 16 lipca tego samego roku.

Motywacje Białej Pani

W wierze katolickiej każde objawienie ma jakiś cel, niesie za sobą pewną naukę. Matka Boża z Lourdes nawoływała z natury grzesznych ludzi do pokuty i żalu za popełnione przewinienia, poleciła też modlitwę w ich intencji. Pewnego dnia zjawiła się z prośbą do miejscowego kapłana o wybudowanie kaplicy przy grocie, ponieważ tam ukazywała swoje oblicze. Proboszcz chciał poznać jednak jej imię. 25 marca odpowiedziała „Jestem Niepokalanym Poczęciem”.

Cudowne źródełko

Jedna z wizyt Matki Bożej z Lourdes zapoczątkowała falę cudów. Wskazała Bernadecie miejsce, z którego biło źródło uzdrawiającej wody. Coraz więcej ludzi przychodziło do groty i korzystało z leczniczej mocy. Dzieje się tak do dzisiaj. Wiara w oczyszczającą z cierpienia i bólu siłę wody przyciąga masę pielgrzymów.

Wiara a rozum

Opowieści Bernadety Soubirious o doznawanych przez nią objawieniach odbiła się echem w całym Lourdes. Przy pierwszym spotkaniu nikt nie chciał uwierzyć prostej dziewczynie, że nawiedziła ją święta postać. Dopiero w trakcie kolejnych objawień ludzie zdali sobie sprawę z powagi sytuacji i zaczęli chodzić razem z nią na spotkania z Matką Bożą. Oczywiście, nie dotyczyło to wszystkich. Po kilku odwiedzinach Bernadeta została zatrzymana przez policję i poddana śledztwu. Natomiast po odkryciu magicznego źródła i rozejściu się tłumów, zabezpieczono teren pod pozorem ochrony społeczeństwa i zbadania próbek cudownej wody. 18 stycznia 1862 roku komisja powołana przez biskupa z Targes ogłosiła autentyczność wydarzeń.

Święta Bernadeta Soubirious

Bernadeta oddała się powołaniu i została siostrą zakonną. W 1866 wyjechała z Lourdes. Przeniosła się do klasztoru Nôtre Dame de Nevers. W dzieciństwie chorowała na astmę, a w zakonie jej zdrowie się pogorszyło. Zmarła na gruźlicę w wieku 35 lat. Papież Pius XI beatyfikował ją w 1925 roku, natomiast w 1933 została przez niego kanonizowana.

Lourdes – miejsce pielgrzymek

W 1864 księża z Lourdes przystąpili do budowy świątyni w miejscu objawień. Leon XII ustanowił święto Objawienia się Matki Bożej w Lourdes, natomiast Pius X sprawił, że uroczystość obchodzi się w całym Kościele katolickim. Świątynia w Lourdes to bardzo popularna przestrzeń pielgrzymkowa. Codziennie w Lourdes gości tysiące turystów by czcić Matkę Boską i modlić się o uzdrowienie chorych.

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: