Jak wyczyścić broń?

  • 01.06.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wyczyścić broń?
Chyba każdy doskonale sobie zdaje sprawę z tego, że broń to naprawdę niebezpieczne narzędzie, zatem zawsze musimy się z nią obchodzić naprawdę bardzo ostrożnie. Wpływ na bezpieczeństwo użytkowania broni ma wiele różnych czynników, takich jak na przykład to, czy regularnie wykonujemy konserwację oraz czyszczenie broni. Kluczowe jest to, aby każda osoba będąca w posiadaniu broni, doskonale wiedziała, jakie preparaty muszą być używane do jej czyszczenia i jak zrobić to prawidłowo. O czym zatem musimy pamiętać, jeżeli chcemy wyczyścić broń?

Po co w ogóle należy czyścić broń?

Jeżeli zastanawiamy się, czy czyszczenie broni w ogóle ma sens, to przede wszystkim warto wiedzieć, co się dzieje w lufie, kiedy dochodzi do wystrzału. Jego konsekwencją jest to, że w lufie znajdują się pozostałości po sadzy i niedopalonym prochu, w składzie których znajdziemy resztki wytwarzanych związków chemicznych, zwłaszcza kwasów, które mają negatywny wpływ na wszelkie elementy metaliczne, a co za tym idzie mogą doprowadzić do korozji. 

O czym należy pamiętać  jak to właściwie zrobić? 

Jeżeli nie będziemy odpowiednio dbać o naszą broń, to wówczas może do doprowadzić do przedwczesnego zużycia jej kluczowych elementów, pogorszenia się niezawodności, czy też awarii z uszkodzeniem mechanicznym, przez co broń nie będzie zdolna do oddania strzału. Warto wiedzieć, jaka jest właściwie różnica między czyszczeniem, a konserwacją. Mianowicie, czyszczenie broni sprowadza się do usunięcia z jej powierzchni ciał obcych, a konserwacja ma na celu zabezpieczenie broni przed korozją. 

Sposób czyszczenia broni

Zawsze powinniśmy pamiętać o tym, aby rozpocząć czyszczenie broni po jej użyciu. Na przykład, kiedy jesteśmy jeszcze na strzelnicy, czy też zakończyliśmy nasze polowanie. Na samym początku musimy do lufy wprowadzić trochę oleju, gdyż dzięki temu później czyszczenie będzie zdecydowanie łatwiejsze. Następnie, trzeba naolejować szczotkę na wyciorze, a następnie przetrzeć nią lufę. Po wykonaniu tej czynności, musimy wytrzeć olej oraz osad, wykorzystując do tego suchy filc. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie preparatu przeznaczonego do czyszczenia broni, który ma na celu pozbycie się miedzi. Ważne jest to, aby podać ten środek do lufy i tam powinien on zostać przez pół godziny. Po upływie tego czasu, rura musi zostać wyczyszczona walcem filcowym. Musimy mieć na uwadze, że wszystkie preparaty czyszczące muszą być zawsze wytarte do sucha, gdyż w innym wypadku, mogłoby to mieć negatywny wpływ na sprawność naszej broni.

 

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: