Sztućce do steków, czyli najbardziej odpowiedni sposób spożywania steków

  • 08.06.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Sztućce do steków, czyli najbardziej odpowiedni sposób spożywania steków
Steki to bez wątpienia wyjątkowa potrawa, której smak potrafią docenić głównie osoby znające się na mięsie. Przygotowanie dobrego steka to długi proces potrzebujący odpowiednich przypraw, grilla, rodzaju mięsa i doświadczenia kucharza.

 

Wszystkie te cechy mogą złożyć się na pyszny, pełnowartościowy posiłek, lecz profesjonalizm nie powinien kończyć się na poziomie gotowania. W celu odpowiedniego i komfortowego krojenia mięsa niezbędne będą profesjonalne sztućce do steków, dzięki którym poziom posiłku wejdzie na znacznie wyższy pułap. 

Nóż do steków.

Charakteryzujące się niewielkim rozmiarem i charakterystycznym kształtem noże do steków to klucz do odpowiedniego pokrojenia, a nie poszarpania mięsa. Posiadają one ostry koniec klingi i łukowato zakończone ostrze, które w znacznym stopniu pomaga w krojeniu mięsa. Ogromną cechą takich noży jest to jak leżą w dłoni, w przeciwieństwie do innych zwyczajnych noży, dłoń podczas długiego porcjowania i krojenia nie męczy się. Kształt noża nawiązuje również do starych zwyczajów jedzenia mięsa, bowiem jest on zakończony w taki sposób, aby można nadziać mięso na jego koniec i włożyć do ust, bez używania widelca. Ostatnim elementem noża są ząbki, które raczej stanowią element kosmetyczny, bowiem noże z ząbkami kroją bardzo podobnie do tych bez ząbków.

Widelec do steków.

Na pierwszy rzut oka widelec do steków nie różni się niczym od klasycznego widelca. Pozory mylą, a różnice można poczuć w momencie używania tego specjalnego widelca. Już po paru chwilach użytkowania dochodzi się do wniosku, że widelce do steków charakteryzują się:

  • Dużą trwałością, która pozwoli na poradzenie sobie nawet z najbardziej dorodnymi kawałkami mięsa. 

  • Wysoką jakością wykonania.

  • Wyraźnie odznaczającą się rączką, wykonaną z drewna lub innego, nieślizgającego się materiału.

  • Widelce do steków mają bardzo ostre zakończenie, co pomaga przy nabiciu mięsa.

Sztućce do steków, a zwyczajne noże i widelce.

Bez wątpienia największą różnicą pomiędzy klasycznymi sztućcami, a tymi specjalnymi do steków jest jakość porcjowania mięsa. W przypadku normalnych noży, nawet tej najwyższej jakości dochodzi rozdzierania, a nie krojenia mięsa. Przeciwnie działa specjalny nóż do steków, który bezproblemowo radzi sobie z krojeniem i porcjowaniem nawet największych kawałków mięsa. Drugą istotną różnicę odnajdujemy w wyglądzie, klasyczne zwyczajne sztućce wyglądają ładnie schludnie, ale w żaden sposób nie umywają się do sztućców do mięsa. Drewniana rękojeść, eleganckie wykonanie z stali nierdzewnej wskazuje na to, że jest to produkt premium.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: