Jaka jest różnica między glebogryzarką a kultywatorem?

  • 29.07.2021, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Jaka jest różnica między glebogryzarką a kultywatorem?
W rolnictwie i ogrodnictwie wykorzystuje się różne maszyny. Jedną z nich jest glebogryzarka. Narzędzie przeznaczone jest do spulchniania i wyrównywania ziemi. Dzięki temu rośliny mają wspaniałą bazę do rozwoju. Warto trochę więcej dowiedzieć się o tym niezwykłym produkcie. Poznaj zatem budowę i podstawowe funkcje glebogryzarek. Sprawdź, czym różni się od popularnego kultywatora.

Jak zbudowana jest glebogryzarka?

Podstawę każdej glebogryzarki stanowią noże osadzone na obrotowym wale. Po dostosowaniu właściwej prędkości wału do głębokości uprawy, możliwe jest osiągnięcie maksymalnej intensywności spulchniania ziemi. Noże do glebogryzarki odcinają obszary gleby. Przy realizacji tego zadania obracają się, wykonując przy tym ruch współbieżny bądź też przeciwbieżny. Działają one podobnie jak mały szpadel. Praca z pomocą glebogryzarki sprawi, że gleba nie będzie miała grudek. W rezultacie narzędzie dobrze przygotuje ziemię pod wysiew.

Co warto wiedzieć na temat kultywatora?

Innym godnym uwagi narzędziem jest kultywator. Maszyna także przeznaczona jest do spulchniania gleby. Jest jednak mała różnica. Ma ona bowiem znacznie większe możliwości od glebogryzarki. Jest to narzędzie zębate. W tym przypadku elementy robocze nie obracają się jednak. Kultywator ma zęby, które wchodzą głęboko w ziemię, a następnie wzruszają ją i spulchniają. Takie działanie sprawia, że w glebie tworzą się szczeliny powietrzne. Co więcej, mogą one też rozprowadzać nawóz lub inną substancję organiczną.

Jakie są podstawowe różnice między glebogryzarką a kultywatorem?

Wiele osób uważa, że są to te same narzędzia i zamiennie stosuje nazwy obu maszyn. Jednakże jest to duży błąd. Choć działają one podobnie, różnice między tymi produktami są dość duże. Glebogryzarka, a w zasadzie noże do glebogryzarki spulchniają, odchwaszczają, a także napowietrzają glebę, usuwając przy tym grudki. Dzięki temu jest ona dobrze przygotowana do następnych działań związanych z uprawą. Natomiast kultywator przystosowany jest do wgłębiania się w ziemię, spulchniania i napowietrzania. Jednakże nie usuwa grudek. W rezultacie ziemia wymaga jeszcze dalszych prac przed siewem. Podsumowując, ma większe możliwości i moc, ale niestety wymaga dodatkowego wyrównywania ziemi.

Co wybrać: glebogryzarkę, czy kultywator?

Wszystko zależy od potrzeb i terenu przeznaczonego do obróbki. Miłośnicy ogrodnictwa i amatorzy uprawy roli powinni wybrać raczej glebogryzarkę. Natomiast w przypadku właścicieli większych terenów należy raczej zdecydować się na kultywator. Glebogryzarka oraz kultywator to urządzenia niezwykle przydatne w ogrodnictwie, czy też gospodarstwie rolnym. Jednakże trzeba o nie odpowiednio dbać. Systematyczna konserwacja i przeglądy sprawią, że maszyny posłużą Ci przez dłuższy czas. Zasadnicze znaczenie mają przede wszystkim elementy robocze, a więc noże do glebogryzarki i kultywatora. Sprawne elementy tnące to podstawa dobrze działającego urządzenia. Dzięki temu otrzymasz pożądane efekty i będziesz cieszyć się wysokimi plonami.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: