Garnki granitowe - jakie wybrać do swojej kuchni?

  • 18.08.2021, 12:00
  • Grupa Tipmedia
Garnki granitowe - jakie wybrać do swojej kuchni?
Kamienne naczynia zyskują w kuchniach Polek coraz większą popularność. Choć wyglądem przypominają naczynia z poprzedniej epoki, to technologią znacznie od nich odstają. Czym są granitowe garnki? jakie mają zalety i wady?

 

Czym są garnki granitowe?

Garnki i patelnie granitowe tworzone są z grubej warstwy aluminium lub stali nierdzewnej. Zawsze jest to materiał wysokiej jakości, który następnie pokrywany jest powłoką z drobinami granitu lub marmuru. Jest to tzw. powłoka non-stick. Chroni ona powierzchnię naczynia przed przywieraniem do niej jedzenia. Garnki te charakteryzują się także wyjątkowym wyglądem i wytrzymałością.

Garnki granitowe - zalety

Największą zaletą naczyń, których powłoka wykonana jest z granitu lub marmuru, jest zdrowe gotowanie. Ich powłoka nie ulega żadnym niebezpiecznym zmianom nawet pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu do żywności nie przedostają się żadne szkodliwe związki chemiczne.

Dodatkowo naczynia z granitową powłoką pozwalają na ograniczenie stosowania tłuszczów podczas smażenia. Garnek lub patelnię wystarczy posmarować odrobiną oleju. Jest to ważne ponieważ tłuszcze stosowane w nadmiarze mają bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Przyczyniają się m.in. do powstawania miażdżycy.

Naczynia pokryte warstwą granitową lub marmurową mają nie tylko wyjątkowy wygląd, ale także wytrzymałość. Nie grożą im odkształcenia, a ich mycie jest bardzo łatwe. Można je myć w zmywarce lub ręcznie. Ich śliska powierzchnia sprawia, że bardzo swobodnie się je czyści, gdyż żywność do niej nie przywiera. W przeciwieństwie do naczyń pokrytych teflonem, garnki granitowe mogą mieć kontakt z metalowymi łyżkami, czy też chochlami. Mimo to niekiedy mówi się, że stosowanie drewnianych przyrządów bardziej służy granitowym garnkom.

Jedzenie przyrządzane na patelniach lub garnkach granitowych nie przywiera do ich powierzchni. Taka powłoka znacznie zwiększa komfort gotowania. Grube dno i ściany naczyń granitowych warunkują niemal perfekcyjne nagrzewanie się. Jest ono bardzo równomierne. Dodatkowo ciepło jest długo magazynowane, co chroni przyrządzone potrawy przed zbyt szybkim ostygnięciem.

Czy warto wybrać naczynia granitowe?

Garnki granitowe to bardzo nowoczesne naczynia. Posiadają one wiele zalet takich jak nieprzywieranie jedzenia, duża wytrzymałość, równomierne podgrzewanie czy też możliwość ograniczania tłuszczu podczas smażenia. Warto mieć świadomość, że są to naczynia stosunkowo ciężkie w porównaniu do klasycznych aluminiowych garnków. Jest to jednak jedna z nielicznych wad tych naczyń. Podczas wyposażania kuchni warto rozważyć ten typ garnków.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: