Obróbka CNC – na czym polega ten proces

  • 13.01.2022, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Obróbka CNC – na czym polega ten proces
Przemysł produkcyjny to branża, która bardzo obficie korzysta z rozwoju technologii oraz automatyzacji wielu procesów. Obróbka CNC oraz ogromne zapotrzebowanie na usługi zakładów produkcyjnych, które z niej korzystają to najlepszy dowód na to, że innowacyjne rozwiązania przyczyniają się znacznie do prężnego funkcjonowania wielu sektorów biznesu. Obróbkę metali z użyciem nowoczesnych technologii wykorzystuje się między innymi do produkcji narzędzi, podzespołów maszyn i pojazdów czy komponentów mebli. Warto dowiedzieć się, na czym zasadniczo polegają takie procesy.

Obróbka CNC – jak działają maszyny?

CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W praktyce wygląda to tak, że pracownik zakładu produkcyjnego programuje maszynę przy pomocy aplikacji lub panelu kontrolnego, a wszystkie czynności wykonują narzędzia, takie jak frezarki, tokarki czy lasery, poruszające się według wytycznych programisty. Często do obróbki CNC wykorzystuje się modele 2D oraz 3D, które pomagają jeszcze precyzyjniej zaprojektować ścieżki narzędzi. Dzięki tym usprawnieniom, zarówno niewielkie zamówienia, jak i produkcja wielkoseryjna, realizowane są szybko i z zachowaniem najwyższej precyzji. Nie da się ukryć, że wykorzystując przestarzałe urządzenia, w większości obsługiwane przez operatora manualnie, nie można się spodziewać tak dobrych rezultatów.

Obróbka CNC – kto je obsługuje?

W przypadku obróbki CNC, maszyny wykonują lwią część pracy, jednak należy brać pod uwagę, że umiejętności oraz doświadczenie pracowników zakładu, również mają ogromne znaczenie. Sterowaniem maszynami CNC zajmują się wykształceni inżynierowie, dla których programowanie nie stanowi tajemnic. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w obróbce metali zatrudniają również specjalistów od kontroli jakości, aby utrzymać jak najwyższe standardy. Więcej na temat obróbki CNC można przeczytać tutaj https://barosz.pl/cnc-pl/uslugi/obrobka-cnc/. Warto sprawdzić, jakiego typu obrabiarki wykorzystuje się w jednym z wiodących polskich zakładów produkcyjnych.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: