Obsługa celna - na czym polega?

  • 22.04.2022, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Obsługa celna - na czym polega?
Wielu z nas doskonale wie o tym, że obsługa celna polega na tym, że pracownicy mundurowi sprawdzają nasze dokumenty, oraz to co mamy we wnętrzu naszego samochodu. Jednym słowem zawartość wnętrza ma być zgodną z przepisami, jeśli chodzi o ilość wyrobów tytoniowych i alkoholu przewożonego przez granicę. Mowa tu o tym, że celnicy głównie walczą z tym przemytem używek, paliw i innych substancji objętych podatkiem akcyzowym, choć nie oznacza to tego, że na granicy zajmują się rozkręcaniem każdego pojazdu na części. Tak postępują głównie w przypadku osób podejrzewanych o przemyt lub w przypadku tych, których wskazał wyszkolony pies. w innych przypadkach zazwyczaj pośpiesznie sprawdzają dokumenty wraz z zawartością bagażnika, po to by po jednym samochodzie osobowym we wzorowy sposób odprawić spore auto dostawcze.

Transport międzynarodowy

W czasach obecnych obsługa celna dotyczy głównie transportu międzynarodowego, bo celnicy nie mogą tracić czasu na auta osobowe, jeśli w kolejce czeka auto dostawcze z tym łatwo psującym się towarem, takim jak pomarańcze. Jeśli w przypadku takiego transportu zdarzą się opóźnienia to odbiorca takich pomarańczy lub mandarynek może pozwać urząd celny w danym kraju, czyli na drodze sądowej może zyskać rekompensatę finansową za stracony towar. Z tych przyczyn istnieje coś takiego jak Unia Europejska, czyli wspólnota krajów, w której przypadku obsługa celna jest objętą pewnymi nadrzędnymi przepisami, po to by transport międzynarodowy nie cierpiał na pracy celników, którzy mogą przetrzymywać kierowcę ciężarówki na granicy, tylko ze względu na to, że ich zdaniem wygląda on podejrzanie. Takie przetrzymywanie na granicy to rzecz jasna generowanie strat, bo kierowca może jechać w ciągu dnia tylko przez określony czas i na dokładkę nawet to kilkugodzinne opóźnienie może być niezwykle problematycznym dla szefa danego kierowcy. Z tej konkretnej przyczyny wiele firm unika przejazdu przez niektóre kraje, po to by generować mniej tych strat czasowych.

Konfiskowanie pewnych przedmiotów

Obsługa celna ma miejsce także na lotniskach, a konkretniej rekwiruje się na nich przedmioty niebezpieczne, takie jak noże tapicerskie, a potem komisyjnie się je niszczy. Rzecz jasna tego typu niszczenie przedmiotów wartościowych to średnio dobry pomysł, bo niektóre noże zaliczane do tych skonfiskowanych na lotniskach mają znaczną wartość, czyli można by było tego typu mienie skonfiskowane zlicytować raz na jakiś czas, po to by pokryć przynajmniej część kosztów powiązanych z obsługa celną, bo jej koszty raczej nie są małymi.

Źródło: https://lenmargroup.pl/oferta/agencja-celna

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: