Laseroterapia w rehabilitacji

  • 01.03.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Laseroterapia w rehabilitacji
Światło - pojęcie, które ma kilka definicji. Jednak dla każdego organizmu zamieszkującego powierzchnię Ziemi światło ma jedno istotne znaczenie, potrzebne jest do życia. Dzięki promieniom Słońca zachodzi proces fotosyntezy, w wyniku którego wytwarza się tlen. To dzięki niemu możliwe jest przekształcenie prowitaminy D2 w witaminę D2, która jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. W końcu to ono wyznacza rytm dobowy, którego zaburzenie negatywnie wpływa na nasze samopoczucie.

To tylko kilka z licznych aspektów, na które wpływ ma światło. Nie powinno zatem dziwić, że stało się ono przedmiotem licznych badań, które doprowadziły do rozwinięcia nowej gałęzi nauki. Tylko kwestią czasu było, aż światło stanie się przedmiotem zainteresowań medycyny. W ten sposób narodziła się laseroterapia.

W czym pomoże światło?

Laseroterapia swym działaniem obejmuje szeregi zabiegów i wykorzystuje się ją w różnych specjalizacjach. Zastosowanie znalazła między innymi w dermatologii, ortopedii, podologii i medycynie estetycznej. Jest również pomocna przy leczeniu bólów głowy, stopy cukrzycowej, półpaśca i chorób naczyń żylnych.

Leczenie skoncentrowaną wiązką światła pomaga przywrócić prawidłowe krążenie, wspomaga gojenie się ran i blizn pooperacyjnych, niweluje owrzodzenia. Jest szeroko stosowana przy przeszczepach skórnych i leczeniach schorzeń kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. O jej leczniczych właściwościach przekonały się rzesze sportowców, którzy najbardziej narażeni są na urazy rzepki, kręczu szyi i ścięgna Achillesa.

Także stomatolodzy znaleźli zastosowanie dla laseroterapii. Jest zbawienna przy leczeniu zapaleń zębodołu i parodontozy. Ponadto łagodzi ból.

Na czym polega laseroterapia?

Podstawową zasadą podczas terapii laserowej jest działanie wiązką światła na dany obszar ciała. Leczenie oparte jest o prawo Arndta-Schultza, które mówi, że słabe bodźce podtrzymują procesy życiowe, średnie usprawniają funkcje życiowe organizmu, a silne działają niekorzystnie i mogą je hamować. Zgodnie z tym słabe wykorzystywane są przy utrwalaniu przeszczepów, a silniejszymi przyspiesza się gojenie ran.

Laseroterapia

Mimo iż terapia laserowa znalazła tak szerokie zastosowanie, to aparaty do laseroterapii nie są duże. Z powodzeniem mogą się w nie zaopatrzyć studia urody, czy gabinety stomatologiczne. Zakres cenowy jest spory, dzięki czemu na pewno uda się coś dobrać. Ciekawą ofertę na sprzęt rehabilitacyjny tego typu posiada sklep Ronomed - ronomed.com.pl.

Poszczególne modele różnią się przede wszystkim wyposażeniem i ilością funkcji. Jednakże każde z nich w pełni nadaje się do przeprowadzania zabiegów. Zakup powinien być uzależniony od rodzajów i częstotliwości stosowania i w oparciu o to powinniśmy dobrać odpowiedni sprzęt do rehabilitacji. Lasertonic LT-3 przeznaczony jest raczej do wspomagania innych terapii i rehabilitacji, ale Polaris 2 lub Plaris HP S to urządzenia zdecydowanie dużo bardziej zaawansowane.

Laseroterapia nie dla wszystkich

Kto powinien unikać terapii laserowej? Na pewno nie jest przeznaczona dla osób cierpiących na choroby nowotworowe. Nie powinno się jej poddawać w okresie do pięciu lat po wyleczeniu nowotworu. Z laseroterapii nie mogą korzystać osoby chore na gruźlicę, nadczynność tarczycy i u których występują krwawienia z przewodu pokarmowego. Jest zabroniona w przypadku pacjentów, u których stwierdzono ciężkie infekcje grzybiczne, bakteryjne i wirusowe. Nie mogą być jej poddawane także kobiety w ciąży.


 

Ronomed Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Przyjaźni 52/1U

53-030 Wrocław

tel. 713461886

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: