Candidoza, jak z nią walczyć?

  • 24.05.2019, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Candidoza, jak z nią walczyć?
Candida albins to grzyby pasożytnicze, które zasiedlają organizm człowieka i mogą przyczyniać się do różnych nieprzyjemnych objawów, przede wszystkim grzybicy różnych narządów. Dzieje się tak w przypadku, kiedy organizm jest osłabiony np. na skutek utraty odporności po chorobie czy po przyjmowaniu antybiotyków.

Przyczyny i Objawy kandydozy

Kandydoza nazywana również drożdżycą to bardzo nieprzyjemna choroba, która bardzo często atakuje układ moczowy człowieka. Wielokrotnie jest przyczyną infekcji pochwy, błony śluzowej układu pokarmowego, zakażeń układowych oraz polekowych zakażeń szpitalnych. Może się rozwinąć na skutek długotrwałego stresu, chronicznego zmęczenia i spożywania produktów, w których składzie są cukry proste, ale też tych, wysoko przetworzonych. Generalnie za rozwinięcie się drożdżycy, może być nieodpowiednia dieta. Jeśli zostanie zachwiana mikroflora organizmu, wtedy o kandydozę nietrudno.

Candida daje różne objawy, w zależności od tego, gdzie się będzie namnażać. To m.in. świąd i upławy pochwy, kłucie i pieczenie podczas oddawania moczu, bolesne stosunki itd. Grzyby mogą uszkodzić błonę śluzową jelita cienkiego, ponieważ uwalniają niebezpieczne toksyny. W efekcie przemiana materii kuleje i do organizmu nie są dostarczane odpowiednie ilości składników odżywczych. Pojawiają się też problemy związane z układem pokarmowym – biegunki, bóle brzucha, zapalenie zatok, katar sienny i inne objawy alergiczne, zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz problemy skórne, wypadanie włosów czy łamliwe paznokcie. Często też można spotkać się nadwagą lub wręcz przeciwnie, utratą wagi. Pojawia się też bardzo duże zmęczenie, nawet po przebudzeniu.

Leczenie kandydozy

Priorytetowo należy zmienić dietę. Oprócz unikania cukrów prostych, czyli słodyczy, słodzenia herbaty itp. powinno się także unikać pszennego pieczywa, zamieniając je na razowe, najlepiej na zakwasie. Duże znaczenie ma także przyjmowanie błonnika oraz witaminy, ale też jedzenie kwaśnych owoców, a rezygnacja ze słodkich. Jeśli chodzi o warzywa to najlepiej przyrządzać posiłki na bazie cukinii, brokułu, szpinaku, pomidorów, ogórków, selera i czosnku. Bardzo pomocne są także probiotyki, które wspierają rozwój naturalnej flory bakteryjnej, co w leczeniu kandydozy jest podstawą. Oczywiście też należy zrezygnować z używek, takich jak alkohol czy papierosy, a zastąpić je solidną dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Kwas kaprylowy na drożdżycę

Kwas kaprylowy jest tłuszczem nasycanym, występującym w tłuszczach zwierzęcych i roślinnych (np. oleju kokosowym i palmowym). Jego działanie prozdrowotne jest dość szerokie, ponieważ oprócz radzenia sobie z drożdżycą, hamuje także łaknienie oraz stosowany jest przy chorobach bakteryjnych przewodu pokarmowego. Kwas kaprylowy łączy się z błonami komórek drożdżaków, aby je wyeliminować. W połączeniu z minerałami zapewnia o wiele lepsze działanie, ponieważ wtedy wolniej uwalnia się w przewodzie pokarmowym. Wykazuje także właściwości przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe. Leczenie kwasem kaprylowym wspiera również regenerację nabłonka jelit grubego, ale też poprawia pracę jelit oraz zapobiega rozwijaniu się w nich stanu zapalnego.

Szybko rozprzestrzenia się po organizmie, działając na układ immunologiczny, skórę, układ nerwowy i drogi rodne. Trzeba pamiętać, że kwas kaprylowy rozpuszcza się w tłuszczach.

Leczenie drożdżycy nie jest łatwe, szczególnie że trudno ją czasami rozpoznać  bez badań krwi. Tymczasem szybsza reakcja to o wiele większe szanse na szybkie na wygranie z candidą. Oczywiście spożywanie kwasu kaprylowego bez odpowiedniej diety nie jest wskazane, bo wtedy trudno oczekiwać pozytywnych efektów.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: