Zapalenie gardła – jak leczyć?

  • 24.05.2019, 09:00
Zapalenie gardła – jak leczyć?
Problemy z gardłem pojawiają się nie tylko podczas infekcji przeziębieniowej wirusowej. Często też odpowiadają za nie bakterie oraz czynniki zewnętrzne, np. przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych, zadymionych. Podrażnienie błony śluzowej gardła może mieć także podłoże refleksowe czy alergiczne. Najczęściej ulgę przynoszą tabletki na gardło, ale można też wspierać się innymi środkami.

Dlaczego boli gardło?

Najczęściej za schorzenia gardą odpowiadają wirusy, ale często też wywołują je bakterie, np. paciorkowce (popularna angina) czy bakterie atypowe. Początki zapalenia są bardzo nieprzyjemne – drapanie, łaskotanie, nadmierne przesuszenie śluzówki oraz w niektórych przypadkach pojawia się biały nalot na migdałkach. Występuje też trudność zmówieniem, często też z oddychaniem i połykaniem. Bólowi towarzyszy obrzęk, zaczerwienie i zazwyczaj powiększenie węzłów chłonnych. Wydzielina spływająca po tylnej ściance gardła jest gęsta, ropna i nie można jej na początku odkrztusić. Często też pojawiają się jeszcze inne przykre objawy jak np. uczucie ciała obcego w gardle gorączka, trudność w mówieniu i obrzęk. Czasami dochodzi jeszcze katar i zapalenie zatok.

Jak leczyć?

Spośród wielu domowych sposobów na infekcje górnych dróg oddechowym często wybiera się inhalacje. Mogą być sporządzone na bazie ziół przeciwzapalnych i odkażających, np. rumianku czy szałwii. Stosuje się również olejki eteryczne, m.in. sosnowy, miętowy czy eukaliptusowy. Już po jednej aplikacji można odczuć znaczącą ulgę, ponieważ udrożnione zostają drogi oddechowe, błona śluzowa gardła jest lepiej nawilżona oraz udrażniają się kanały nosowe.

Bardzo popularne są także płukanki na gardło, dzięki którym zostają wypłukane z niego bakterie. Oprócz tego błona śluzowa staje się nawilżona i dzięki temu znika (lub zostaje zminimalizowane) uczucie drapania gardła. Gardło można płukać solą morską, sodą oczyszczoną lub ww. szałwią., rumiankiem czy innymi ziołami działającymi podobnie jak one. Warto też wypróbować płukanki zrobione z octu jabłkowego i wody. Ocet ten ma właściwości ściągające i odkażające, dlatego duże ilości śluzu zostają wyeliminowane. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre składniki płukanek mogą doprowadzić do wysuszenia śluzówki gardła, dlatego picie w ciągu dnia dużej ilości płynów jest konieczne.

Tabletki na gardło – jakie stosować?

Obok domowych sposobów czasami trzeba wesprzeć się preparatami z apteki. Są to np. tabletki na gardło, które muszą mieć w swoim składzie taką substancję roślinną, która będzie nawilżała, a nie wysuszała. Niestety wiele takich preparatów nie stosuje się wedle ich przeznaczenia. Niektóre tabletki na gardło mają silne właściwości antybakteryjne, odkażające itd., ale powodują wysuszenie gardła. Które więc stosować, aby byłe efekty? Można wybrać te, które zawirają w swoim składzie porost islandzki, babkę lancetowatą  czy prawoślaz. Każdy z tych naturalnych elementów nie będzie wysuszała śluzówki, ale ją dobrze nawilży.

Z kolei tabletki na gardło, które mają jedynie wyeliminować ostry ból, a nie nawilżyć, nie muszą być oparte  na bazie ww. składników.

 

Materiał zewnętrzny
Podziel się: