Komfortowy materac do łóżka – o czym pamiętać przy jego zakupie?

  • 18.05.2018, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Komfortowy materac do łóżka – o czym pamiętać przy jego zakupie?
Odpowiednio dobrany materac to podstawa zdrowego snu. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo różnych modeli – jak jednak wybrać taki, który będzie zapewniał nam maksymalny komfort?

Niedopasowany materac może zacząć szybko dawać o sobie znać – najczęściej efektem spania na takim materacu jest ból pleców, zesztywniałe mięśnie, a także ogólnie gorsze samopoczucie. Długotrwałe korzystanie z łóżka z niedopasowanym materacem może stać się przyczyną zmniejszenia ogólnej jakości życia.

Gdy takie problemy dotykają także ciebie, warto pomyśleć o zakupie odpowiedniego materaca. Podpowiadamy, na jakie kwestie warto wtedy zwrócić uwagę!

Konstrukcja materaca

Najważniejsza przy zakupie materaca jest jego konstrukcja – dzisiaj do wyboru mamy dwa rodzaje materaców, a mianowicie piankowe oraz sprężynowe. Te pierwsze wykonane są w całości z pianek – jednolitych albo różnych typów pianek, drugie z kolei mają rdzeń ze sprężyn, które dodatkowo otoczone są piankami dla większego komfortu.

W zależności od konstrukcji materaca jesteśmy w stanie uzyskać określony poziom twardości, a tym samym komfortu. Materiały mają różny poziom elastyczności punktowej, a tym samym także dają inne wsparcie dla ciała człowieka.

Warto zatem dowiedzieć się, jakie materiały są w stanie zapewnić nam najwyższy komfort snu. Poniżej prezentujemy przegląd najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji materaców.

Pianka poliuretanowa zwykła

Najtańsza pianka używana przy produkcji materaców – jest przystępna cenowo, ale niezbyt komfortowa, ponieważ ma niski współczynnik elastyczności. Przy nacisku odkształca się na dużej powierzchni i szybko się wygniata. Jeśli zależy nam na większym komforcie, powinniśmy pomyśleć o droższym modelu.

Pianka wysokoelastyczna

To również pianka poliuretanowa, która ma jednak inną budowę – jej niejednorodne komórki powodują, że ma wyższą elastyczność punktową, a także jest bardziej odporna na wygniatane. Wykonane z niej materace są wygodniejsze i bardziej wytrzymałe. Pianka ta może mieć też dodatkowe właściwości, na przykład antybakteryjne.

Pianka termoelastyczna

Nazywana jest również pianką Visco albo memory. To również pianka z poliuretanu, ale ma znacznie inną budowę – reaguje nie tylko na nacisk, ale również na ciepło ludzkiego ciała. Jest bardziej gęsta i mięsista, po nacisku dłużej odzyskuje swoją formę. Otula ciało podczas snu. Pianki termoelastyczne używane są również w materacach przeciwodleżynowych. Uznawane są za jedne z lepszych pianek, które mają wysoką elastyczność punktową i dzięki temu także oferują tak wysoki komfort.

Pianka lateksowa

To pianka wykonana z lateksu naturalnego albo syntetycznego lub mieszanki obu tych materiałów. Lateks jest bardzo drogi, ale wykonane z niego materace dają niezrównany komfort snu. Doskonale przepuszcza powietrze, jest przeciwalergiczny, bardzo wytrzymały, więc posłuży na długie lata. Pianka lateksowa zachowuje się inaczej niż termoelastyczna – jest bardziej sprężysta i przy nacisku od razu wraca do pierwotnej pozycji. Również polecana jest osobom z problemami z kręgosłupem, bólami pleców.

Dodatkowo w materacach można stosuje się inne materiały, na przykład takie jak maty kokosowe, które utwardzają materac, warstwy wełny, które pozwalają na uzyskanie większego komfortu snu zimą.

Więcej informacji o różnych typach materaców można znaleźć na stronie: https://carpet-zone.pl/materace.

Podsumowując, jeśli zależy nam na większym komforcie snu, warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma dobranie prawidłowego materaca. Niestety, musimy pamiętać o tym, że im większej wygody oczekujemy, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Warto jednak zainwestować w dobry materac – to także inwestycja w nasze zdrowie!

Grupa Tipmedia
Podziel się: