Jak wybrać automatykę do bramy?

  • 18.06.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak wybrać automatykę do bramy?
Automatyka do bram to dla wielu osób temat zupełnie nieznany. Jeszcze większym problemem może okazać się zatem wybranie prawidłowego urządzenia. Choć jest to twardy orzech do zgryzienia dla właścicieli domów jednorodzinnych, to istnieje kilka sposobów na dokonanie właściwego wyboru. Dobrze dobrany napęd do bramy powinien być przede wszystkim funkcjonalny, bezpieczny i wygodny w użytkowaniu. Ważna jest również wysoka jakość produktu, która zapewni mu bezawaryjne działanie i odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Wybór automatyki do bram powinien nastąpić już na etapie projektowania ogrodzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ pozwoli na zaoszczędzenie zarówno czasu, jak i sporych kosztów. Można wówczas tak zaplanować montaż instalacji umożliwiających pracę napędu, by uniknąć późniejszego kopania lub usuwania już położonej nawierzchni. Często jednak bywa tak, że na udogodnienie, jakim jest automatyka do bram, decydujemy się w późniejszym okresie. W jednym i drugim wypadku kryteria wyboru automatyki będą takie same.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze automatyki do bramy?

Aby automat mógł pracować prawidłowo, niezbędny jest dobry stan techniczny bramy. Jeśli bowiem jej konstrukcja będzie niestabilna, praca automatu może okazać się niemożliwa. Warto zatem sprawdzić, czy brama nie posiada usterek. Należy to zrobić przede wszystkim w sytuacji, gdy brama była użytkowana przez dłuższy czas. Wszystkie usterki należy naprawić przed montażem automatyki. W innym wypadku mogą przyczynić się do jej uszkodzenia nawet wtedy, gdy napęd do bramy będzie wysokiej jakości.

Aby zakupić właściwy napęd do bramy, warto ustalić jej ciężar i wymiary. Do tych parametrów dobrany jest bowiem model siłownika.

Warto również zastanowić się nad rozmieszczeniem instalacji elektrycznej tak, by możliwe było wygodne i bezpieczne zasilanie sterownika do bramy oraz innych elementów – dzwonka, domofonu czy dodatkowego oświetlenia.

Na koniec warto określić swoje potrzeby i oczekiwania. Na cenę napędu do bramy duży wpływ mają wybrane funkcje. Z części z nich można śmiało zrezygnować. Są jednak takie, które są konieczne dla bezpieczeństwa i niezawodnego działania systemu. Należą do nich: lampa ostrzegawcza, wyłącznik kluczykowyy, funkcja miękkiego startu i zatrzymania oraz systemy zabezpieczające przed zgnieceniem. Funkcji, z których można zrezygnować bez obawy o bezpieczeństwo jest naprawdę sporo. Mają one jednak za zadanie zapewnienie domownikom komfortu użytkowania.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: