piątek, 26 kwietnia 2024 11:54
Ważne informacje

Jak przeciwdziałać posłonecznym przebarwieniom w lecie

Wraz z wiosną i latem przychodzą pierwsze promienie słoneczne, tak potrzebne każdemu po zimie. Wiele z nas, wystawiając się na działanie słońca nie myśli o konsekwencjach, które prędzej czy później będą nam doskwierać. Jedne z nich to przebarwienia skóry, trudne do zlikwidowania, ale z drugiej strony łatwo im zapobiegać. Jak? Sprawdź poniżej.
  • 27.08.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak przeciwdziałać posłonecznym przebarwieniom w lecie

Czym są posłoneczne przebarwienia?

Lubimy się opalać, ale czy wiemy, jak przebiega ten proces? Kładziemy się na kocu, a po kilku godzinach skóra już jest ciemniejsza – to nie do końca takie proste. Skóra wystawiona na działanie promieni słonecznych zaczyna, poprzez komórki pigmentacyjne, czyli melanocyty, wytwarzać brązowy barwnik, fachowo nazywany melaniną. Substancja ta pochłania i rozprasza promienie UV, tworząc na ciele brązową opaleniznę.

Zdarza się jednak, że praca melanocytów jest zaburzona – wtedy właśnie powstają ciemnobrązowe plamy. To są właśnie przebarwienia. Ich częstsze występowanie spowodowane jest stosowaniem niektórych leków, tabletek antykoncepcyjnych i terapii hormonalnych, przez co narażone są na nie zazwyczaj kobiety.

Pozbądź się plam na skórze

Walka z przebarwieniami nie należy do najprostszych. Najskuteczniejszym sposobem jest zabieg rozjaśniający przebarwienia, wykonywany w gabinetach kosmetologii lub dermatologii. Ofertę takich usług znaleźć można na przykład na stronie internetowej: https://instytutbeautyderm.pl/oferta/kosmetologia-twarz/zabiegi-na-przebarwienia-i-blizny/. Specjalista powinien dobrać zabieg do typu i kolorytu skóry, bo może to mieć ogromny wpływ na rezultaty. Widoczne są one zazwyczaj już po pierwszym zabiegu, ale by były trwałe, a skóra zyskała równomierną barwę, najlepiej dokonać pełnej serii. Jeśli chcemy uniknąć wizyt u lekarza, możemy spróbować je rozjaśnić przy pomocy specjalistycznych preparatów i kosmetyków, a także domowych peelingów usuwających martwy naskórek. Liczyć się trzeba z dłuższym okresem oczekiwania na efekty – te przyjdą zdecydowanie później niż po zabiegu kosmetologicznym.

Najpierw zapobiegaj!

Mądrymi zazwyczaj stajemy się po szkodzie, jednak w przypadku przebarwień słonecznych, bardzo łatwo jest być mądrym przed. Wystarczy zadbać o kilka szczegółów przed wystawieniem skóry na działanie słońca. Przede wszystkim używajmy preparatów do opalania z wysokim filtrem, zawierające filtry ochronne UVA i UVB.

Osoby o jasnej karnacji powinny wybrać nawet 50 SPF, natomiast te z ciemniejszą skórą mogą pozwolić sobie na filtr 30 SPF. Kosmetyki te należy aplikować około 30 minut przed wyjściem na słońce tak, by miały czas się wchłonąć i działać od pierwszych promieni. Aplikację powtórzyć trzeba po 1,5-2 godzin i po każdym wyjściu z wody, niezależnie od tego, czy preparat jest wodoodporny, czy nie.

Jednak, nawet gdy zastosujemy się do tego wszystkiego, nie unikniemy przebarwień posłonecznych, jeśli cały dzień spędzimy w pełnym słońcu. Co jakiś czas powinnyśmy schować się w cień albo na kąpiele słoneczne wybierać godziny popołudniowe, kiedy natężenie promieniowania jest mniejsze. Słońce to dawka witaminy D, ale również konsekwencje dla skóry, zadbajmy więc o nią.

--- Artykuł sponsorowany ---