Biegasz – zadbaj o swoje stawy

  • 15.10.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Biegasz – zadbaj o swoje stawy
Bieganie z jednej strony jest dobrym sposobem na gubienie zbędnych kilogramów, a z drugiej posądzane jest o negatywny wpływ na stawy. Co zrobić, żeby nie ucierpieć, uprawiając tę dyscyplinę sportu?

Każdy rodzaj aktywności niesie ze sobą ryzyko urazu, jednak nie można z tego powodu rezygnować z uprawiania sportu. Jeśli zadbamy o kilka aspektów dotyczących prawidłowego biegania, nie powinno ono zrobić krzywdy naszym stawom. Oto one:

• Odpowiednie obuwie – zanim zaczniemy biegać, powinniśmy kupić do tego celu odpowiednie buty. Nie mogą one mieć zbyt twardej ani zbyt miękkiej podeszwy. Powinny być odpowiednio wyprofilowane i ochraniać kostkę. Należy zwrócić uwagę również na budowę naszej stopy, jej wysklepienia i kształt łuków. Odpowiednie buty najlepiej kupić w sklepie, gdzie sprzedawca potrafi indywidualnie dopasować obuwie do naszej stopy.

• Stretching dynamiczny — nie możemy po prostu wyjść z domu i zacząć biec. W ten sposób na pewno prędzej czy później nabawimy się kontuzji. Do wysiłku należy przygotować ciało, wykonując stretching dynamiczny, czyli ruchy w pełnym zakresie w stawach bez przytrzymań. Dzięki temu nasze mięśnie, stawy i więzadła uchronimy przed uszkodzeniem.

• Stretching statyczny — ten rodzaj rozciągania należy wykonać po zakończonym bieganiu, dzięki temu tkanka mięśniowa łatwiej zaadoptuje się do wykonanego wysiłku, a jej regeneracja przebiegnie szybciej.

• Trening stabilizacyjny – trening polegający na ćwiczeniu mięśni głębokich całego ciała i prawidłowych wzorców ruchowych. Ten rodzaj ćwiczeń uczy wykonywania zadań ruchowych w sposób najbardziej ergonomiczny.

Stabilizator na kolano

Czasem, mimo odpowiedniego treningu mechanika stawu kolanowego jest zaburzona. Kiedy stawy nieporuszaną się w swojej fizjologicznej płaszczyźnie tylko np. schodzą się do środka lub zdiagnozowano u nas problemy z ustawieniem rzepki, można nosić stabilizator na kolano. Nie należy samodzielnie szukać i kupować stabilizatora. Najlepiej poradzić się fizjoterapeuty, który nas zna, wie jak biegamy i jaka jest przyczyna problemu. Stabilizator na kolano jest rozwiązaniem tymczasowym, nie należy zastępować nim rehabilitacji.

 

 

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: