Mleko w diecie niemowlaka – co musisz wiedzieć?

  • 15.10.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Mleko w diecie niemowlaka – co musisz wiedzieć?
Mleko i pszenica jest uznawane za matkę wszystkich alergii. Niemowlęta, mimo że piją mleko matki, nie są gotowe od razu na spożywanie mleka krowiego ani innego odzwierzęcego. Często zdarza się, że dzieci są wręcz uczulone na białko mleka krowiego.

Mleko krowie i jego przetwory zawierają laktozę, która może silnie uczulać. Jednak nie sama laktoza jest winowajcą. Mleko zawiera jeszcze inne białka, które mogą uczulać. Dlatego, nawet jeżeli wybieramy produkty mleczne bez laktozy, może to nie przynieść efektu. Tyczy się to zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Alergia na mleko

Jeszcze jakiś czas temu uważano, że dorośli nie powinni pić mleka, a dzieci powinny spożywać go sporo. Obecnie wygląda to trochę inaczej. U dzieci, szczególnie tych, które były karmione mlekiem modyfikowanym w postaci mieszanek mleko zastępczych trudności w trawieniu mleka i jego przetworów mogą utrzymywać się do trzeciego roku życia lub dożywotnio. Alergia na białko mleka krowiego może objawiać się wykwitami skórnymi, biegunką, bólem brzucha lub krwią utajoną w kale.

Kasza manna na mleku?

Jeżeli dziecko nie ma alergii na białko mleka krowiego, po ukończeniu pierwszego roku życia można podawać produkty mleczne typu jogurty, ser żółty itp. jako dodatki, w niewielkich ilościach. Mleko krowie nie może zastąpić mleka modyfikowanego, gdyż nie zaspokoi w pełni potrzeb dziecka. Produkty mleczne jako posiłek, czyli np. jogurt z owocami, czy kasza manna na mleku według dietetyków powinno się podawać po trzecim roku życia. Kiedy decydujemy się na podanie ich dziecku zadbajmy, aby były najlepszej jakości, naturalne bez zbędnych ulepszaczy.

Złoty środekPrzeszukując Internet znajdziemy mnóstwo sprzecznych informacji dotyczących żywienia niemowląt i dzieci. Np. według jednych źródeł posiłek taki jak kasza manna na mleku będzie wskazany, a w innych znajdziemy, że nabiał i gluten jest absolutnie zakazany. Warto kierować się kilkoma zasadami, a mianowicie karmić dziecko na początku piersią, następnie wprowadzać pokarmy stałe warzywa i owoce, mięso, a po 8 miesiącu jajka. Jeśli chodzi o produkty sporne, można spróbować je podawać, ale należy wtedy obserwować dziecko.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: