Jak często wymieniać szczoteczkę i dlaczego to takie ważne?

  • 15.10.2019, 13:00
  • Grupa Tipmedia
Jak często wymieniać szczoteczkę i dlaczego to takie ważne?
Mama albo żona – to te dwie osoby pamiętają o wymianie szczoteczki do zębów. Reszcie rodziny pozostaje uzgodnienie, która szczoteczka jest czyja i po sprawie. Nikt szczególnie się nie przejmuje, że ten prosty, choć niezbędny przyrząd higieniczny wymaga wymiany.

Kiedy szczoteczka się zużywa?

Zużycie szczoteczki do zębów zależy od tego, jak często jej używamy oraz czy jest manualna, czy elektryczna. Przyjmując, że myjemy zęby dwa razy dziennie, zwykłą szczoteczką powinniśmy wymieniać co 2 miesiące. Są jednak wyjątki od tej reguły. Szczoteczkę należy wymienić na nową po przebytej infekcji, po opryszczce i kiedy wykazuje ona oznaki wcześniejszego zużycia. Mimo że opłukujemy szczoteczkę po użyciu i ona wysycha na jej powierzchni, kiedy jesteśmy chorzy, mogą pozostać różnego rodzaju drobnoustroje. Przez pewien czas po przebytej chorobie jesteśmy odporni na zarazki. Po pewnym czasie, kiedy np. na skutek przebywania w niskich temperaturach przez długi czas nasza odporność osłabnie drobnoustroje, które są na naszej szczoteczce, tylko czekają na okazje, aby zaatakować. Bezwzględnie powinno wymieniać się szczoteczki po infekcjach związanych ściśle z jamą ustną jak afty, opryszczka itp.

Szybsze zużycie

Szybciej szczoteczki zużywają osoby z aparatem stałym lub wadami zgryzu, lub takie, które do mycia zębów używają dużo siły. Takie zużycie widać gołym okiem, gdyż włoski szczoteczki wyglądają zazwyczaj nieestetycznie, są powywijane i pozdzierane. Poza tym po umyciu zębów czujemy, jakbyśmy to zrobili niedokładnie i powierzchnia zębów nie jest tak gładka, jak po użyciu nowej szczoteczki. Niektóre szczoteczki są tak skonstruowane, że kiedy nadchodzi czas wymiany, zmieniają kolor, tak aby ich użytkownik nie musiał szczególnie pamiętać, kiedy ją kupił i kiedy ją wyrzucić oraz zastąpić nową.

Szczoteczka elektryczna

Końcówki od szczoteczek elektrycznych i sonicznych należy wymieniać tak często, jak wymieniamy szczoteczki manualne. Czasem znajdziemy na opakowaniach zalecenia producenta, aby wymieniać je co 3 miesiące, jest to jednak maksymalny okres, kiedy końcówka jest skuteczna.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: