Porządki świąteczne: jak je ułatwić?

  • 17.12.2019, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Porządki świąteczne: jak je ułatwić?
Jedną z przedświątecznych tradycji jest gruntowne wysprzątanie mieszkania. To zresztą dość stary zwyczaj, który, wbrew niektórym śmieszkom internetowym, ma spore znaczenie. Ponieważ jednak w przedświątecznym zamieszaniu do zrobienia jest naprawdę sporo, warto pomyśleć nad ułatwieniem sobie przynajmniej sprzątania.

Podziel pracę

Jedna osoba nie będzie w stanie ogarnąć całego mieszkania. Podziel pracę między wszystkich domowników. Niech dzieci przynajmniej ten raz samodzielnie posprzątają swój pokój, tym starszym z powodzeniem możesz powierzyć przecież także zamiatanie podjazdu lub klatki schodowej. Postaraj się, żeby sprzątanie było czynnością, która integruje. Wspólnie przygotujcie dom na święta. Jeśli natomiast jest coś, czego bardzo nie lubicie robić, na przykład odkurzanie, wspomóżcie się nowoczesną technologią. Odkurzacz automatyczny albo robotyczny mop parowy pomogą sprzątać przed świętami, a i na co dzień bardzo się przydadzą.

Zrezygnuj z anachronicznych rozwiązań

Umówmy się – porady z kalendarzy-zdzieraków i „Poradnika domowego” z lat 90 dziś nie mają większego znaczenia. Szukanie tradycyjnych i skutecznych sposobów na nabłyszczenie sztućców, wyczyszczenie fug czy umycie okien bez smug to strata czasu. Idź do sklepu i po prostu kup odpowiednie środki do czyszczenia: są skuteczne, bezpieczne i wcale nie rujnują budżetu. Jeśli chcesz być eko, to z powodzeniem możesz zastąpić agresywną chemię przemysłową produktami bio – specjalne środki czyszczące przyjazne dla środowiska znajdziesz w wyspecjalizowanych sklepach.

Znajdź w tym przyjemność

Dziś wiele osób głośno śmieje się ze zwyczaju sprzątania na święta. Nie dołączaj do nich. Znajdź przyjemność w tym, co robisz, nawet jeśli to prozaiczne czynności. Potraktuj to jako jedną ze świątecznych tradycji i niech zapach czystego domu będzie czymś równie naturalnym, co zapach choinki i świątecznych potraw. Dawniej zresztą tak właśnie było, a w sprzątanie domu i obejścia angażowała się nie tylko rodzina, ale i sąsiedzi. Jest w tym zdecydowanie więcej przyjemności niż w wylegiwaniu się na kanapie i przeglądaniu zakamarków internetu. Dzięki lepszym środkom czystości i nowoczesnym technologiom dziś sprzątanie jest dziecinnie proste i nie zajmuje wiele czasu, co tym bardziej pozwala się cieszyć jego efektami, a mniej martwić samym procesem.

Przygotuj się wcześniej

Samego sprzątania nie można zostawiać na ostatnią chwilę, bo wtedy już piętrzą się inne zadania. Te prace, których nie lubisz – mycie okien, wytarcie kurzu z szafek w kuchni albo wymycie całej garderoby w przedpokoju, wykonaj wcześniej. Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie jednak przejrzenie jeszcze w listopadzie zapasu płynów do podłóg, past czyszczących, worków do odkurzaczy itd. To także dobry moment na zakup odkurzacza automatycznego, mopa parowego czy nawet zwykłej ściągaczki do okien. Promocje na takie sprzęty i akcesoria zaczynają się wcześniej, a jeśli planujesz zakupy przez internet, to dostawa będzie realizowana jeszcze przed świątecznym szczytem, więc na pewno ze wszystkim zdążysz.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: