Skleroterapia parowa SVS – nowość w dziedzinie leczenia żylaków

  • 17.07.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Skleroterapia parowa SVS – nowość w dziedzinie leczenia żylaków
Żylaki to problem wielu osób – głównie kobiet. Możemy leczyć je obecnie także z użyciem mało inwazyjnych metod. Jedną z ostatnich nowości w tej dziedzinie jest skleroterapia parowa określana jako SVS. Na czym dokładnie polega ten zabieg? Kiedy sprawdzi się najlepiej? Ile będziemy musieli za niego zapłacić?

Do powstania żylaków dochodzi wskutek przewlekłej niewydolności żylnej. Choroba ta ma podłoże genetyczne i występuje rodzinnie, ale również większe ryzyko mają kobiety w ciąży, osoby z nadwagą i otyłością, dźwigające ciężary, mające częste zaparcia czy stosujące preparaty hormonalne – tabletki antykoncepcyjne i hormonalną terapię zastępczą.

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej to uczucie ciężkości i zmęczenia nóg, opuchlizny, obrzęki oraz pajączki, czyli pękające naczynka na kończynach dolnych. Są efektem zaburzenia cyrkulacji krwi – zastawki pracują wtedy mniej efektywnie, krew nie płynie w gorę, co powoduje poszerzanie żył i nieprzyjemne objawy. W rezultacie może dojść również do powstania żylaków – wrzecionowatych lub workowatych poszerzeń żył widocznych przez skórę.

Metody stosowane w leczeniu żylaków

Istnieją trzy główne podejścia w leczeniu żylaków – leczenie zachowawcze z użyciem kompresoterapii jak rajstopy, podkolanówki, skarpetki czy pończochy uciskowe, farmakoterapia z lekami uszczelniającymi naczynia, a także leczenie zabiegowe – mniej lub bardziej inwazyjne w zależności od wybranej metody.

W ramach leczenia zabiegowego jedną z najczęściej prowadzonych procedur jest skleroterapia. Jest to zabieg polegający na zredukowaniu przepływu krwi w chorobowo zmienionych naczyniach krwionośnych z zastosowaniem odpowiednich leków albo innych czynników.

Jednym z najnowocześniejszych sposobów leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest skleroterapia parowa, czyli wewnątrzżylna ablacja parą wodną – zabieg ten określany jest w skrócie jako SVS.

Na czym polega skleroterapia parowa?

Zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną – skleroterapia parowa SVS zaczął być stosowany w Polsce w 2013 roku, niedługo po jego opracowaniu i rozpowszechnieniu na świecie. Jednym z prekursorów w prowadzeniu zabiegów tego rodzaju w Polsce stało się Centrum Medyczne Plus Med z Kielc – www.plusmed.info.pl/zabieg-wewnatrzzylnej-ablacji-para-wodna-skleroterapia-parowa-svs/.

Zabieg polega na nakłuwaniu żylaków i wprowadzaniu do nich aplikatora transportującego parę wodną o temperaturze 110-120 stopni Celsjusza. Lekarz wcześniej znieczula miejscowo obszar zabiegu i stale kontroluje go aparatem USG. Para wodna powoduje uszkodzenie ścian żyły, a w konsekwencji zarośnięcie żylaków szpecących nogi.

Dużą zaletą zabiegu skleroterapii parowej SVS jest jego wszechstronność i wysoka skuteczność. Nadaje się on także do zamykania dużych żylaków mających więcej niż 20 milimetrów średnicy, żylaków o krętym przebiegu oraz tych nawrotowych. W przypadku większych żylaków zabieg przeprowadza się dwukrotnie.

Warto również wskazać, że metoda ta zapewnia szybką rekonwalescencję, dlatego pacjent może szybko powrócić do swoich codziennych zajęć.

Ile kosztuje zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną?

Z zabiegu skleroterapii parowej SVS możemy skorzystać obecnie w wielu gabinetach. Za jeden zabieg wewnątrzżylnej ablacji parą wodną zapłacimy około 3000-3500 złotych. W przypadku konieczności wykonania ponownego zabiegu ceny najczęściej są niższe i wynoszą od 2500 do 3000 złotych.

Podsumowując, gdy zależy ci na skutecznym pozbyciu się żylaków, wybierz nowoczesne metody. Dzięki skleroterapii parowej SVS możesz uzyskać optymalne efekty już w trakcie jednego zabiegu i szybciej powrócić do sprawności.

Grupa Tipmedia
Podziel się: