Czym jest umowa deweloperska?
Zanim przystąpimy do opisu niedozwolonych konstrukcji umownych, warto w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym jest dokument podpisywany z deweloperem przed sprzedażą mieszkania. Nowe lokale dostępne na rynku pierwotnym powstają etapami. Jednak zainteresowanie klientów daje się zauważyć już w chwili wydania pozwolenia na budowę. Aby nie kupować bez gwarancji bezpieczeństwa, sporządza się umowę, w której inwestor zobowiązuje się do finalizacji przedsięwzięcia i przekazania prawa własności na rzecz kupującego.
Umowa deweloperska jest więc obustronnym postanowieniem w formie pisemnej, które reguluje wzajemne relacje we wstępnej fazie nabycia nowego mieszkania. Warto zaznaczyć, że dokument ten wymaga uzyskania rangi notarialnej, dlatego jest sporządzany w obecności notariusza.
Mechanizmy ochrony nabywcy ujęte w umowie deweloperskiej
Chcesz uniknąć niekorzystnych zapisów, które mogą sprowadzić na Ciebie poważne konsekwencje finansowe? Zakup nowego mieszkania w Szczecinie lub innym mieście podlega prawnej ochronie. Deweloper jest zobowiązany do przekazywania nabywcom tzw. prospektów informacyjnych, a wszelkie wpłacane przez nich środki trafiają na rachunki powiernicze. Mimo to wciąż zdarzają się nadużycia. Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie zapisy nigdy nie powinny widnieć w umowie. Jeśli uda Ci się je szybko zidentyfikować, unikniesz rozczarowań i ryzyka utraty pieniędzy.
Jakie zapisy nie mogą pojawić się w umowie deweloperskiej?
Odczuwasz stres przed złożeniem podpisu na dokumencie, który wpłynie na Twoje finanse przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat? Podpowiadamy, które postanowienia są sygnałem nieuczciwych praktyk niektórych deweloperów. Oto najważniejsze klauzule abuzywne:
próby przejęcia czynności zarządczych nad nieruchomością wspólną oddaną do użytku,
niekorzystne dla klienta ustalenia w zakresie zwrotu środków za niezrealizowanie umowy,
uzależnienie zakupu nowego mieszkania od wybrania konkretnej kancelarii notarialnej (w praktyce deweloper nie może wpływać na selekcję notariusza),
postanowienia tworzące mechanizmy waloryzacji ceny po podpisaniu aktu notarialnego,
wszelkie furtki umożliwiające deweloperowi zmianę powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego.
Mieszkanie w centrum Szczecina wśród magnolii i krokusów
Rynek pierwotny cieszy się uznaniem klientów, którzy chcą cieszyć się komfortem i przemyślanymi rozwiązaniami, jakie oferują nowe mieszkania. Szczecin to miasto, z jakim wiążesz swoje życie rodzinne? W pobliżu Jasnych Błoni i Parku Kasprowicza powstaje kompleks Crocus Hill przeznaczony dla osób, jakie chcą połączyć bliskość natury z wielkomiejskimi udogodnieniami. Wejdź na stronę www.crocushill.pl i wybierz lokal dostosowany do Twoich potrzeb!